Kilo alımının şaşırtıcı 4 sebebi

Kilo vermek için çabaladığınız halde sürekli kilo alıyorsanız bunun çokta ihtimal vermediğiniz farklı sebepleri olabilir.

Abone Ol 

Sağlıklı ve dengeli beslenmemek ve yeterince egzersiz yapmamak kilo alımının ana nedenleri bunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak, fazladan kilo almanıza neden olabilecek hiç ihtimal vermediğiniz başka nedenler de olabilir.

İşte sizi şaşırtabilecek kilo alımına neden olabilecek dört neden;

1. Sürekli Tartışmak

Sosyal yaşamda diğer insanlarla sorunları olan kişilerin kilo alma olasılığı daha yüksek olabilir. Yapılan araştırmalar, çiftlerin birbirleri ile sürekli çatışma halinde olduklarında daha yüksek seviyelerde açlık hormonları salgıladıklarını ve bunun da sonuçta kötü yiyecek seçimleri yapılmasına yol açtığını ortaya çıkarmıştır.
Depresyon geçmişiniz varsa ve kendinizi eşiniz veya arkadaşlarınızla sıkça hararetli tartışmalar içinde buluyorsanız dikkat!


Tartışan çiftlerde insülin seviyesi daha yüksek oluyor ve bu da vücutta daha fazla yağ depolanmasına, [tie_tooltip text=”Trigliserid kanda bulunan bir lipid (yağ) türüdür. Besinlerle alınan ve anlık olarak kullanımına ihtiyaç duyulmayan yağlar, vücutta trigliserid formunda depolanmaktadır.” gravity=”s”]trigliseridlerin[/tie_tooltip] yüksek olmasına neden oluyor.
Ayrıca yapılan diğer araştırmalarda stresli kadınların günde 100 kalori daha az yaktığı ortaya çıkmıştır. Öte yandan eşle tartışmanın kalbi de kötü etkilediği biliniyor.

2. Çok fazla demir tüketmek

Kalori alımını kontrol etmek için kırmızı et yemeyi kesenler, daha düşük açlık hormonlarına sahip olma eğilimindedir. Kırmızı et yediğinizde, tükettiğiniz demir miktarı vücudun açlık hormonlarının salınımını ayarlayabilir ve belki de istediğinizden daha fazla yemenize neden olabilir.


Demirin farelerin iştahı üzerindeki etkisinin incelendiği bir araştırmada, fareler yüksek veya düşük proteinli diyetlerle beslendi ve iştahlarını bastıran bir hormon olan leptin seviyeleri izlendi. Diyeti iki ay boyunca uyguladıktan sonra , düşük demir diyetindeyken farelerin leptin seviyelerinde %42’lik bir düşüş gözlendi.Bu,18-50 yaş arası kadınlar için günde 18 mg ve 50 yaş üstü kadınlar için günde 8 mg olan mevcut demir tavsiyelerinin gerekenden daha yüksek olabileceği sonucuna varılmasına neden oldu.
Haftada bir kilodan fazla kırmızı et tükettiğinizde, iştahınızı değiştirecek kadar leptin seviyenizi yükseltebilirsiniz. Ispanak ve fasulye gibi diğer demir kaynakları aynı etkiye sahip değildir.

3. Genetiğinizi gereğinden fazla suçluyorsunuz

Aileniz obezite ile mücadele ediyorsa kilo alma olasılığınız daha yüksek olsa da, en önemli sorunlardan biri, aşırı kilolu aile üyelerinin aynı kaderi paylaştıklarına inanmalarıdır.
Texas Tech Üniversitesi Psikolojik Bilimler Bölümü’nde yardımcı doçent olan Michael C. Parent, araştırma katılımcılarının fazla kilolu olmanın genetiğiyle ilgili inançlarını inceledi.
Üç yıl sonra, Parent, kilo almalarının nedeninin genetiğin olduğuna şiddetle inananların aşırı kilolu olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu katılımcıların, yetersiz yiyecek seçimleri yapma ve yeterli fiziksel egzersiz yapmama olasılıkları daha yüksekti. Ebeveyn, “Obezitenin doğrudan genetik bir nedeni yoktur” diye açıklıyor ve kilonuzu kontrol etmek için diyet ve egzersizin önemini vurguluyor.

4. Yaşlanıyorsunuz

Birçok insan bunu sinir bozucu bir gerçek olarak görüyor, ancak yaşlandıkça kilonuzu kontrol etmek zorlaşıyor. Obezite Araştırması ve Klinik Uygulamasında yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, insanların yaşlandıkça daha az kalori tükettiklerinde bile daha fazla kilo alacağını buldu. Şimdiki nesil, 40 yıl öncesine göre daha hızlı kilo alıyor.
Araştırmacılar 36.000’den fazla yetişkini inceledi ve onları 38 yıl boyunca takip etti. Diyet, aktivite ve ağırlık kalıplarını karşılaştırdılar.
Toronto’daki York Üniversitesi’nde sağlık ve bilimler profesörü olan Jennifer Kuk, 2008’de 1971’deki muadili ile aynı miktarda kalori tüketen bir yetişkinin yaklaşık %10 daha ağır olduğunu belirledi. Kuk, “Yine, kilo yönetiminin, yalnızca giren enerjiye karşı çıkan enerjiden çok daha karmaşık olduğunu görüyoruz” dedi. Çözüm yine diyet ve egzersiz.

Nasıl kilo vereceğiniz konusunda endişeleriniz varsa beklenmeyen nedenlerden bazılarını anlamak, doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir. Ama sonunda, doğru beslenmek ve yeterince egzersiz yapmak, bilmeniz gereken asıl sırlardır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu