5 adımda kırık saç uçlarınızla vedalaşın

Hepimiz sağlıklı ve dolgun saçlar isteriz, ancak çoğumuz kırılmış saç uçlarıyla uğraşmak zorundayız. Saç bakım rutininizde yer ayıracağınız 5 adımda kırık saç uçlarınızla vedalaşmanız mümkün.

Abone Ol 

Kırılmış uçlar, kuru ve hasar görmüş saç uçlarının çatladığının bir işaretidir.

Kırık saç uçları tedavi edilmezse, saç tellerinin uzunlamasına doğru giderek daha fazla yayılacaktır.

Bölünüp kırılmış saç uçlarının en yaygın nedeni nem eksikliğidir.

Sık boyama, saç kurutma makinesi ile çok sıcak şekillendirme, düzleştirici veya saç maşası, yanlış saç bakım ürünleri ve yoğun güneş ışığı saçınızı kurutabilir ve uçlarının yıpranmasına neden olabilir.

Bölünmüş uçlar onarılamaz. Bu nedenle, hasarlı uçları kesin veya düzenli kestirin.

Temel olarak, düzenli olarak kuaföre gitmeli ve her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarınızı kestirmelisiniz bu şekilde uzun vadede saç kırıklarını önleyebilirsiniz.

Kuaför randevusuna zaman ayırmak veya kırılgan uçlara kısa süreliğine ekstra bir doz bakım ve nem vermek için aşağıdaki ipuçlarına ve ev yapımı taktiklere bir şans verebilirsiniz.

Uygulayacağınız bu 5 taktik kırılmış saç uçlarınızdan sizi kurtaracak ilerlemesini engelleyecektir;

 

1. Saçın uçlarına yağ sürün

Hindistan cevizi ve zeytinyağı sadece mutfakta çok yönlü gıdalar değildir. Zengin yağlar, kırılgan uçlarınızı nemlendirip parlaklığı geri kazandırdıkları için saç rutininizde kullanmak için de harikadır. Uçlarınıza küçük bir miktar koyun ve yağı yaklaşık bir saat bekletin. Ardından iyice yıkayın.

2. Saçınız için uygun bakımı kullanın

Bakımı saçınızın ihtiyacına göre ayarlayın. Özellikle boyalı ve kuru saçlar düzenli olarak fazladan nem ile şımartılmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak saç kremi veya saç bakımı yapılması tavsiye edilir.

 

3. Saçınızı kurutmayın

Duştan sonra ıslak saçınızı yüksek ısılarda kurutmak mı? İyi bir fikir değil. Islak saç kuru saça göre çok daha hassastır. Ağır havlu havlular saç yapınıza zarar verebilir ve kırılgan hale getirebilir. Bunun yerine, saçınızı nazikçe kurulayın veya birkaç dakika bir havlu ile sarın.

 

4. İpek bir yastıkta uyuyun

İpek yastık kılıflarının pürüzsüz yüzeyi sayesinde saç derisi ile saç arasında geleneksel pamuklu yastık kılıflarına göre daha az sürtünme olur. Sonuç: Saçınız daha pürüzsüz olur. Ek olarak saç şekliniz ertesi sabah daha düzgün ve parlak olacaktır.

 

5. Saçınızı daha sık toplayın

Saçların hep salık halde kıyafetinizle temas halinde mi? O halde artık uçların kırılmasını önlemek için daha sık toplamalısınız. Çünkü saçlar sürekli omuzlarınızdaysa, saçınızın uçları sürekli olarak giysinize sürtünür, bu nedenle bölünmüş uçlara neden olur. Bunu önlemek için düzenli olarak gevşek bir örgü ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Ancak metal bir saç tokası kullanmayın. Kaplama saç yapınıza zarar verir ve saç kırılmasına neden olabilir. Elastik spiral kauçuklar daha uygun olur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu