Zayıflatan sihirli Pırasa Çorbası

Bahar ayları gelip çatmışken ve alışverişte pırasaya kolayca ulaşabiliyorken, kış aylarında alınan kilolardan pırasa yardımıyla kurtulmanın tam zamanı.

Abone Ol 

Netflix dizisi “Emily in Paris”teki Fransız kadınlarının formunu borçlu olduğu iddia edilen büyülü pırasa çorbası dizi sayesinde daha fazla ün kazandı. Pırasanın saymakla bitmeyecek faydalarının yanı sıra yağ yakan inceltici etkisi formuna düşkün, kadın erkek herkesin ilgisini çekiyor.

Netflix’in popüler dizisi “Emily in Paris”in 2. sezonunda, Emily’nin patronu Sylvie Grateau’nun kilo verme hilesi olarak söz ettiği pırasa çorbası ilk bakışta ne kadar basit ve anlamsız gelse de metabolizma ve yağ yakımı üzerindeki etkileri ispatlanmıştır.

Pırasa beta-karoten açısından zengindir. Beta-karoten vücutta, hücre yenilenmesine fayda sağlayan A vitaminine dönüştürülür ve İçerdiği sülfürler (güçlü antioksidanlar) ayrıca vücudu serbest radikallerle savaşma konusunda destekler ve erken cilt yaşlanmasına karşı korur.

Pırasanın anti-inflamatuar, detoksifiye edici ve iştah azaltıcı etkisi vardır . Bu basit gibi görünen çorbadan bağırsak florası bile yararlanır.

pırasa çorba

Gelelim gençleştiren, incelten sağlık veren pırasa çorbasının tarifine;

Sihirli pırasa çorbası için malzemeler

[tie_list type=”thumbup”]

  • 1 kilo pırasa
  • Su
  • Bir tutam karabiber ve tuz

[/tie_list]

Sihirli pırasa çorbasının yapılışı

Pırasaları iyice yıkayıp ayıklayın. Pırasaların kum ve topraktan arındığına emin olun.
Pırasaların yeşil kısımlarını kesin ve bir kenara ayırın. Sihirli pırasa çorbası için sadece beyaz uçlara ihtiyaç vardır. Pırasaları büyük parçalar halinde kesin, bir tencereye koyun ve sebzeleri tamamen kaplayacak kadar suyla doldurun.
Ardından büyülü pırasa çorbasını yaklaşık 30 dakika pişirin.
Son olarak çorbayı süzgeçten geçirerek sadece sıvısı kalacak şekilde dökün.

 

Süzdüğünüzde geriye kalan pırasa parçalarından da lezzetli bir alternatif hazırlayabilirsiniz.
Bunu yapmak için, sebzeleri biraz zeytinyağı ile soteleyin ve tuz ve karabiber ekleyin. Alternatif olarak tabii ki pırasa parçalarını da çorbaya ekleyebilirsiniz.
100 gram pırasa sadece 30 kalori içerir. Böylece istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Sadece midesi hassas olan kişiler biraz dikkatli tüketmelidir. Aşırı pırasa tüketimi, hoş olmayan şişkinliğe neden olabilir.

Pırasanın faydalarını daha detaylı incelemek isterseniz  Pırasanın kanıtlanmış 8 faydası içeriğine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu