Hurmanın insan sağlığına 5 mucizevi katkısı

Hurma insanoğluna B vitaminleri , potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli vitaminler ve besinler sağladıkları için giderek daha popüler hale geliyor. Kuru hurma, taze meyveden daha fazla kalori içermesine rağmen, daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bakın her gün hurma yediğinizde vücudunuza neler olur?

Abone Ol 

İster yemekleri tatlandırmak için ister ara öğün olarak hurma en popüler kuru meyvelerden biridir. Menşei ülkeye bağlı olarak bu egzotik süper meyvenin; Mecdül (Medjoul) hurması, Medine mebrum (mabroom) hurması, İran hurması, Tunus hurması, Sugai hurması, Acve hurması, Cennet hurması (Kaki), Meşruk hurma gibi birçok farklı çeşidi vardır.

Taze hurma, kuru hurmalara göre daha az yaygındır çünkü nakliyesi daha zordur ve dolayısıyla satışı daha pahalıdır. Taze hurmalar buzdolabında iki ila dört gün kalabilirler. Kurutulmuş hurma daha uzun süre dayanır karanlıkta saklanır, iki yıl veya daha fazla dayanabilir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyve akar veya küf ile musallat olmuşsa, artık tüketilmemelidir. Taze veya kuru olmasına bakılmaksızın, hurma satın alırken organik kaliteye dikkat edin, çünkü bu durumda meyveler zararlı maddeler içermez.

1. Sindiriminiz uyarılır

Hurma, metabolizmayı uyaran ve aktif bir sindirim için önemli olan liflerle doludur. Diyet lifi, bağırsaklardaki sıvıyı bağlar ve şişer, bu da bağırsak içeriğinin hacmini arttırır ve bunların daha hızlı atılmasını sağlar. Düzenli olarak hurma ve lif tüketirseniz kabızlık veya kabızlık gibi bağırsak problemlerini önleyebilirsiniz.

2. Hurma size enerji verir

Meyveler doğal olarak şeker içerir, bu yüzden canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ideal enerji kaynağıdır. Çikolata ve şekerlemeler yerine, iştahınızı gidermek için daha sağlıklı alternatifleri hurma ile hazırlamak mümkün.
Ancak dikkatli olun: hurma çikolata ve benzerlerine göre daha sağlıklı bir alternatiftir ama yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle küçük kuru meyveleri porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmelisiniz. Sık ve fazla tüketildiği takdirde obezite ve diyabet gelişimini de teşvik edebilir miktar olarak aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

3. Uyku kaliteniz artar

Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorlanıyor musunuz? O zaman hurma yemek uyku kalitenizi arttırarak dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Hurma meyveleri vitamin ve minerallere ek olarak, vücudun uyku hormonu melatoninini oluşturan amino asit triptofan açısından da zengindir. Bu nedenle bazı Arap ülkelerinde insanların uykuya dalmakta zorlandıkları zamanlarda hurma yenir.

4. Hurma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hurma size sadece birçok vitamin ve besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önemli antioksidanlar açısından da zengindir. Bunlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve böylece vücudumuzun kendi savunmasını destekler. İşleyen bir bağışıklık sistemi enfeksiyonları ve hastalıkları önleyebilir.

5. Hurma Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

100 gramında yaklaşık 285 kalori bulunan hurma, diğer kuru meyveler gibi çok fazla kalori içerir, ancak harika ve sağlıklı bir şeker alternatifidir. Çünkü sofra şekerinin aksine, süper gıda sınıfına giren, sindirimi uyaran ve aynı zamanda bize önemli besinler sağlayan liflerle doludur. Bu nedenle, pişirme işleminde şeker yerine hurma kullanırsanız ve tatlıları hurma ile değiştirirseniz, sağlıklı bir diyetle birlikte uzun vadede kilo verebilirsiniz. Daha önce de açıklandığımız gibi, günde belli miktarı geçmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu