Zaman çok hızlı mı akıyor? İşte zamanı yönetimi yapmanın yolları…

Modern insanın etkili ve verimli zaman kullanmasını sağlayacak tüyolar..

Abone Ol 

Son zamanlarda bir günün 24 saat sürmediğine dair öne atılan teoremler var, artık gelişen teknolojinin getirdiği hızlı yaşam sebebi ile insanlara 24 saat yeterli gelmemektedir. Bunun yanında plansız yaşamında olması bireyleri programsızlaştırmaya ve ölü vakit geçirmeye itmektedir. Gerçek şu ki bir günün tüm bireylere sunduğu süre eşittir. Ancak o sürenin sizlere sundukları, zamanı verimli kullanma konusundaki becerinizle doğru orantılıdır. Yaşamdan kâr etmek ve 24 saatlik süreden maksimum düzeyde verim almak istiyorsanız zamanı verimli kullanmak için göz önünde bulundurmanız gereken altın tüyolar:

Gün içinde yapılması zorunlu olan işlerinizi önem sırasına göre ayarlayın

Her zaman kafanız meşgul ve yapacak çok iş vardır.  Ancak iyi düşünün, göreceksiniz ki yapılacak işlerden hemen hemen çoğu zorunluluk değil sizin arzusal isteklerinizdir. Elbette istekleriniz de önemli; ancak önceliğiniz zorunlu olarak görülen işleriniz olmalıdır. Bu yüzden isteklerinizi şimdilik bir kenarda tutmalı ve yapmak zorunda olduklarınıza odaklanmalısınız. Zorunlu olan işlerinizi önem sırasına göre listelemelisiniz. Bu yöntem size nereden başlamanız gerektiğini gösteren bir yol haritası olacaktır.

Her zaman işe en zor olandan başlayın

Zaman yönetimi için yapılması gereken işleri önem derecesine göre sıraladıktan sonra en acil ve gerekli olanları ilk sıralara koyun ve mümkünse zor olandan başlayın. Motivasyonunuzun en yüksek olduğu zaman işe ilk başladığınız zamandır. İnsan beyni doğası gereği, mental ve zihinsel çalışmaların sonucu gün içinde yavaş yavaş ilk etkisinden uzaklaşır ve yavaşlamaya başlar. Yüksek motivasyonunuzdan faydalanarak zor işleri aradan çıkarın. Böylece yorulduğunuzda geriye kolay işler kalmış olur, bu yöntem de sizleri yorgunluktan kaynaklı ertelemeden kurtarır.

Günlük uyku sürenizi 8 saatin üzerinde tutmayın

Az uyumanın vücut ve zihinsel sorunlar yaratacağı gibi çok uyumanın da getirdiği sorunlar vardır. Günde 8 saatten fazla uyumak kişide yorgunluk, bel ağrısı, depresyon gibi olumsuz etkilere sebep olur. Fizyolojik olarak uyku saatinizi belirleyip düzenli uyku planlaması yapmalısınız. Uykunuzu almanız zinde olmanızı ve enerjik olmanızı sağlar ki bu sayede daha net düşünebilirsiniz ve yüksek seviyede performans sergileyebilirsiniz.

Mükemmeliyetçi olmayın

Her zaman mükemmele erişmek mümkün değil, kusurlar olması gereken şeylerdir. Günlük işlerinizde sürekli pürüzler arayarak hedefe ulaşmak mümkün değildir. Makul bir zamanda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, daha sonra diğer önemli işlere yönelin. Zaman bulursanız daima geriye dönebilir, daha önce bitirdiğiniz işi rötuşlayabilirsiniz.

İş bölümü yapmaktan çekinmeyin

İş, aile, okul hayatında  ve diğer pek çok alanda her işi kendiniz yapamazsınız. Arkadaşınıza, eşinize, çalışanlarınıza hatta çocuklarınıza sorumluluklar yüklemekten çekinmeyin. İş yükünüzü hafifletecek görevler üstlenmelerine müsaade edin. Başkalarını eğitmeyi ve onlara güvenmeyi öğrenin.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu