Kol saati severler! Saat alırken bu detayları es geçmeyin

Hem erkeklerin hem de kadınların vazgeçilmez klasikleşmiş aksesuarları olan kol saatlerinin teknik özelliklerini sizler için bir araya getirdik...

Abone Ol 

Geçmişten günümüze,  Takı ve aksesuar severlerin vazgeçilmez başlıca parçaları arasında en çok tercih edileni ve değişmeyeni, saat olmuştur. Bu kadar sık kullandığımız, gün boyu bize eşlik eden, yeri geldiğinde şıklığımızı ufak dokunuşlarla tamamlayan saatleri almadan önce mutlaka bilgi sahibi olmamız gerekir. Kullanılan maddeler, orijinal olup olmadığı ve model farklılığı gibi pek çok konu, doğru saat alırken bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır.  Peki bizler saat alırken nelere dikkat etmeliyiz, kaliteli saat nasıl anlaşılır? Saatlerin üzerinde simgeler neleri ifade etmektedir? Sizler için anlatıyoruz… Saat satın almaya karar verdiğinizde öncelikle model ve marka seçimini yapmak istersiniz. Bu nedenle birden fazla saati bir arada görebileceğiniz, kendi tarzınıza en yakın olduğunu düşündüğünüz saatleri listeler, sırasıyla incelersiniz. Bunu aşamada saati nereden aldığınız önemli değildir çünkü öncelikle saatin markası ve modeline karar vermeli, hatta sizde nasıl duracağını düşünmelisiniz.

Kol saatinin fiziksel özellikleri

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır? - Hızlı Saat

Kol saatleri sadece sadece dış görünüşü özelliklerine sahip değil aynı zamanda birçok teknik ve fiziksel detayları da dikkat çekmektedir. Kol saatlerini incelerken ilk olarak modellerin bünyesinde barındırdığı teknik özellikleri de incelemeniz tavsiye edilir.  Kol saatlerinde ”3 atm oranına kadar su geçirmez” özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde saatinizi günlük hayatınızda rahatça kullanma imkanınız olur. Bulaşık yıkarken, elinizi yüzünüzü yıkarken, yağmurlu havalarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bazı saatler de ise ek olarak takvim detayına yer verilir. Bu sayede bir saat üzerinden iki farklı işlev elde etmiş olursunuz. Takvim özelliği bulunan kol saatlerinde kadranın iç kısmında ekstra olarak küçük ebatlı kadranlar bulunur. Bu kadranlar gün ve ayı ifade eder. Ürün seçimi yaparken bu detayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Saatin kaplama kalitesi

milyar öncülük etmek affedilmez saat saat kadın saat Kutup restoran çocuk

Kol saatinizde kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlam bir saatte herhangi bir kusur olmaz, pürüzsüz bir şekilde bitişi hissedersiniz. Basit bir yöntem olarak parmağınızı saatin üzerinde gezdirdiğinizde tasarımı dışında herhangi bir girinti çıkıntı hissetmezsiniz. Ayrıca saatin kordon tipi de en az kadran tipi kadar önem taşır. Silikon malzemelerle tasarlanmış olan kordon tipine sahip modeller, genel de sportif bir tarz seven kişilere uygundur. Silikonun haricinde, deri ve paslanmaz metal gibi farklı tasarımlar da vardır. Hasır, delikli ya da düz sıralı gibi pek çok farklı tipte tasarlanan kordon modelleri, ürünlerin daha eğlenceli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kordonların uzunlukları kişilerin bilek kalınlıklarına göre hem kalın bilek tipine hem de ince bilek tipine sahip olan kişileri göz önünde bulundurularak üretilir.

Saat camı kalitesi

Saat Camı Çeşitleri ve Özellikleri | Saat Önerileri

Genelde sahte ve kalitesiz saatlerde cam kalitesi çok düşük olmaktadır. Kalitesizlikten kaynaklı camda dalgalanma yaşandığını, bazen ise camın üzerinde çizikler olduğunu görürsünüz. Bunların hepsini incelemeli, saatinizin camının da dokunduğunuzda ve baktığınızda herhangi bir hataya sahip olmadığını görmelisiniz. Saat camının şeffaf kapağı hem saatin iç parçalarını korur hem de aynı zamanda göstergelerin mükemmel bir şekilde görünmesini sağlar. Mineral saat camı, safir saat camı, kristal saat camı, mika saat camı ve yansımasız antirefle saat camı olarak saat camları genel kategori de  5’e ayrılır. Kullandığınız saatin camını bilmek size aynı zamanda onu nasıl koruyabileceğinizin bilgisini de vermiş olur.

Saatlerde kullanılan ekstra özellikler

Saat Nedir? Saatin Özellikleri Nelerdir? Saat Terimleri Nelerdir?

AM – PM Göstergesi:

Saatte bulunan bu özelliğe gündüz / gece göstergesi de denilebilir. Bu, güneşin ve ayın görüntüsünü referans alarak günün hangi zaman diliminde olduğumuzu bilmemizi sağlar.

Cronograph / Kronograf:

Kronograf, kullanıcısının kısa zaman aralıklarını kolayca ve doğru bir şekilde ölçmesini sağlayan, bir zaman ölçme aletidir. Kronometre ise bir tür hassasiyet sertifikasıdır, yani doğruluk (hassasiyet) ile ilgilidir.

Annual Calender / Yıllık Takvim: 

Yıllık takvim komplikasyonu tarihi gösterir ve 31 günden az olan aylar için otomatik olarak düzeltir.

COSC sertifikası nedir ve neden önemlidir?

İsviçre saat markalarını diğer saat markalarından ayıran en önemli farklardan biri de COSC sertifikasıdır. COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) İsviçre’de 1973’te kurulan test kurumlarının kısaltma adıdır. Saat üreticileri, mekanizmaları ve parçalarını bu kurumlara yollar. En zor ve katı testlerden geçen saatler COSC sertifikasını almaya hak kazanır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu