Otomatik Pilot Modu: Günlük rutinler, hipnotik translara dönüşebilir!

Otomatikleşen, rutine bağlayan eylemler sizi gerçek anlardan uzaklaştırarak, hayatın derinliklerinde kaybolma riskini arttırıyor. Neyin trans durumu olduğunu ve odağınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenerek farkındalığınızı arttırın!

Abone Ol 

Yarı uyur yarı uyanık olma durumu olarak bilinen hipnozda, bir uzmanın rehberliğinde, tek bir konuya odaklanmayı arttırmak için çevresel algı azaltılır. Bu durum, uzman tarafından verilen belirli direktifler sonrasında, odaklanılan travmatik olayın daha belirgin hale gelmesine yol açar.

Böylece kişi, konuşma yoluyla yönlendirilebilir ve zihninde, kendisinin bile bilmediği kadar derine ulaşabilir duruma gelir.

Gün içinde ise, belli bir şeye odaklanarak etrafımızda yaşananları algılayamadığımız olur. Yani yönlendirmeye daha müsait oluruz.

Örneğin araba sürerken otomatiğe bağlarız ve bazen kendimizi öyle kaptırırız ki, hedeflediğimiz yere nasıl ulaştığımızı anlayamayız. Çünkü çevresel farkındalığımız büyük ölçüde azalmış durumdadır.

Film ya da dizi izlemeye dalanlar için de bu geçerlidir.

Film ya da dizi izlerken, geçen saat gibi dış uyaranları daha az algılarız. Televizyona odaklanmışken, biri size soru sorduğunda istemsizce onaylama riskiniz yüksektir.

Hatta sonrasında onaylamış olduğunuz gerçeği bir yana, neyi onayladığınızı bile hatırlamayabilirsiniz.

Eğer bu durumları sık sık yaşıyorsanız, odaklanmanıza yardımcı olabilecek tavsiyelerimizi dikkate alınız!

Odağınızı arttırmak için yapabilecekleriniz:

  • Kafeini ölçülü miktarda ve rutin halinde tüketin.
  • Zamanlama, planlama, yapılacak listesi gibi hedef belirleyen ve sürekliliği sağlayabilen düzenli yönlendiricileri kullanın.
  • Çalışmalarınıza mola vererek devam edin. Kendinizi bunalttığınızda, zihniniz kaçmak için yer arayacaktır ve bu da, veriminizle ilginizi azaltacaktır.
  • Yeterli miktarda uyuyun. Uyku ihmali, odağınızda azalmaya sebep olan en önemli eksiklerden biridir!
  • Aşırı düşünceli veya aşırı stresliyken araba kullanmayaya dikkat etmelisiniz. Nefes egzersizlerini bir rutin haline getirerek stresi azaltıp odağınızı yoğunlaştırabilirsiniz.

Başa dön tuşu