Minimalist yaşam tarzı için 8 adım

Çok eşyadan sıkılanlar ve sadelik arayanlar; bu bilgiler tam sizin için!

Abone Ol 

Bazı insanları özgürleşme olarak nitelendirdiği minimalizm felsefesi, kişiyi eşyalara olan bağlılığından kurtararak kendiyle, hobileriyle, zevkleriyle ve değerleriyle baş başa kalmasını sağlar. Bunun sonucunda bireyler psikolojik olarak rahatlayan, hayattan keyif almaya odaklanan ve tüketim çılgınlığının bir parçası olmaktan çıkmış insanlara dönüşürler.

Eğer siz de sürekli alışveriş yapmaktan, evinizdeki eşya kalabalığından, hayatınızdaki stresten ve karmaşadan bunaldıysanız, minimalist yaşam tarzını benimsemek için adımlar atabilirsiniz.

İşte karmaşıklıktan kurtulmak için atacağınız 8 adım;

1.Gerçekten Neye İhtiyacınız Olduğunu Tespit Edin

“Bir gün lazım olur”, “bulunsun”, “ne olur ne olmaz” mantığıyla evde tuttuğunuz eşyaları gözden geçirmelisiniz.

2.Alışverişe Listeyle Çıkın

Bir alışveriş listesi çıkarıp ne olursa olsun bu listeye bağlı kalmaya çalışın.

3. Dijital Dünyada da Minimal Olun

Hayatınıza gerçekten değer katan, sizi mutlu eden sosyal medya platformları ve uygulamalarını kullanabilirsiniz fakat bağımlısı olduğunuz, beş dakikada bir kontrol etmeden duramadığınız mecralarda yer almak, minimalist yaşam tarzına pek uygun değil.

4. Dilde de Sadeleşin

Gün içinde beynimiz, ruhumuz zaten yoruluyor bunun için sadece gerekli konuşmaları yapın.

5.Minimal Beslenmeyi Unutmayın

İnsanız, canımız bir sürü şey çekiyor ancak hepsini yemek hem psikolojimizi hem de sağlığımızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden daha sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

6.Minimalist Ünlülerden Örnek Alın

Minimal yaşam tarzını benimsemiş ünlüleri araştırıp kendinize en uygununu örnek alabilirsiniz

7.Seyahate Az Eşyayla Çıkın

Kalacağınız güne yetecek kadar kıyafet, kullanacağınız miktarda kişisel hijyen malzemesi götürmek, her gün için bir çift ayakkabı seçmemek işinizi kolaylaştıracaktır.

8. Az Yer Kaplayan Çok Amaçlı Eşyalar Kullanın

Çok amaçlı eşyalarla ilgili araştırma yapıp hoşunuza gidenleri edinerek hem yerden tasarruf eder, hem de minimalist yaşam tarzına uygun hareket etmiş olursunuz.

‘Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir, zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır.’ –Ludwig Mies van der Rohe

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu