Köpeklerde güneş çarpması nedir? Belirtileri nelerdir?

Köpekler insanlar gibi terlemez, vücut ısılarını soğutmak için dillerinde tükürükleri kullanılırlar. Sıcağa karşı tepkimeleri de farklıdır. Peki köpeklerde güneş çarpması belirtisi nedir? İşte tüm detaylarıyla..

Abone Ol 

Köpeğimde sıcak çarpması mı var? Bu 4 işaret bunu gösteriyor

1. Hızlı nefes alıp verme

Köpekler terler mi? | Bobi Koleji

Köpeğiniz sıcak çarpması geçirdiyse, nefesleri son derece sığ ve hızlı olacaktır. Dil genellikle bu amaç için dışarı çıkar. Bu nefes alma şekli artık nefes nefese değil. Burun kapalı veya hafif açık olabilir. Köpek artık normal bir şekilde nefes alamadığından, sıcaklık düzenlemesi yoktur. Aşırı ısınma artmaya devam ediyor.

2. Aşırı derecede kızarmış mukoza zarları

Köpeklerde Sıcak Çarpması: Nasıl Önlenir? - ElitPet.Net

Köpeklerde normal soğutma etkisi ağızdaki mukoza zarları aracılığıyla gerçekleştiğinden, vücut ısısı ne kadar yüksek olursa, mukoza zarlarına o kadar fazla kan pompalanır. Orada nefes nefese soğutulmalı ve vücut ısısı düşürülmelidir. Sıcak çarpması durumunda, damak ve diş etlerindeki cilt çok kırmızıdır . Köpeğinizin aşırı ısınmak üzere olup olmadığını mukoza zarının renginden de anlayabilirsiniz.

3. Dengesizlik ve pasiflik

Köpeklerde Dehidrasyon ve Sıcak Çarpması

Köpeğiniz aşırı ısınma nedeniyle dolaşım bozukluğu riski altındaysa, artık normal şekilde yürüyemeyecektir. Sıcak çarpmasında hareket problemleri ve motor bozukluklar kuraldır. Şiddetli aşırı ısınma nedeniyle, kaslara artık her zamanki gibi kan ve oksijen sağlanamaz. Beyin de ısıdan muzdariptir. Sıcak çarpması sırasında birçok hayvan uzanır, pasif ve kayıtsızdır.

4. Bol tükürük

Köpeğim Su İçmiyor, Köpeklerin.. | patiliyo.com

Normal şartlar altında nefes nefese kalmak, köpeğinizin ağzındaki tükürüğün buharlaşmasına neden olur. Evaporatif soğutma, mukoza zarlarındaki kanı soğutur. Köpeğiniz aşırı ısınmışsa veya hatta sıcak çarpması geçirmişse, aşırı derecede salya salgıladığını fark edeceksiniz . Çok yüksek vücut sıcaklığına acil bir tepki olarak aşırı miktarda tükürük üretilir. Çok fazla tükürük aynı zamanda daha fazla buharlaşmalı soğutma anlamına gelir. Bununla birlikte, köpeğiniz sıcak çarpması geçirirse artık her zamanki gibi nefes alamaz. Artan tükürük akışı daha sonra istenen soğumaya yol açmaz, bunun yerine köpeğin sıvı rezervlerine saldırır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu