Akıntının türü kaderinizi belirliyor! Kadınlar aman dikkat, kanser olabilirsiniz…

Vajinal akıntılar kimi zaman normal görülse de türlere ayrılıyor. Bazı renkler sağlıklı olsa da bazıları da bir o kadar tehlikeli! İşte dikkat etmeniz gereken renkler

Abone Ol 

Kadınlar, vajinal akıntı renklerine özel bir dikkat göstermelidirler. Bu renkler, bazı durumlarda kanser belirtilerini işaret edebilir.

Aylık adet döngüsü, üreme sağlığınızın genel durumu hakkında bilgi verebilir. Ancak kadın hastalıkları, özellikle belirli akıntı tipleri aracılığıyla kendini gösterebilir. Bu nedenle, vajinal akıntının rengine dikkat ederek sağlığınız hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Kadın hastalıkları geniş bir yelpazeye sahiptir ve birçok kadının karşılaşabileceği sorunları içerir. Eğer iç çamaşırınızda renkli bir akıntı fark ediyorsanız, bu lekelenmeleri ciddiye almalısınız.

Akıntının rengine göre, sağlığınız hakkında belirli ipuçları elde edebilirsiniz. Vajinal akıntı, kadın hastalıklarının bir belirtisi olabilir.

Peki, hangi renk ne anlama geliyor?

Vajinal akıntının renkleri ve anlamları

Şeffaf Beyaz

Eğer şeffaf beyaz bir akıntı görüyorsanız, bu genellikle normal bir durumdur. Cinsel olarak uyarılmış olabilirsiniz ve aynı zamanda vajinanızın kendi kendini temizleme işlevini yerine getirdiği anlamına gelebilir.

Koyu Kırmızı ya da Kahverengi

Koyu kırmızı veya kahverengi akıntı, rahim ağzı veya endometriyal kanseri işaret edebilir. Eğer adet döngüleriniz arasında kanama varsa, derhal bir tarama yaptırmalısınız.

Kahverengi akıntı sadece kanserle ilişkilendirilmez. Ancak, kahverengi akıntı fark ederseniz, çoğu durumda yapabileceğiniz bir şey olmayabilir. Bu durumu değerlendirmek için ne sıklıkla ortaya çıktığını ve adet döngünüzün hangi aşamasında veya belirli bir aktivite durumunda mı olduğunu görmek önemlidir.

Eğer bu tür bir akıntı birkaç hafta boyunca devam ediyorsa, ilişki sonrasında düzenli olarak meydana geliyorsa veya başka semptomlar (vajinal tahriş, garip kokular, kramplar vb.) eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmanız önemli olabilir. Bu genellikle enfeksiyon belirtisi değildir.

Vajina tarafından üretilen salgılar, özellikle kendi kendini temizlerken ortaya çıkan salgılardır. Bu salgılar, vajinanın sağlığını koruyan bakterilerle doludur. Vajinanın doğru pH’ını korurlar ve bu, bir kadının hayatı boyunca değişebilir. Bu salgılar, vajinanın florasını koruyarak, sağlıklı bir vajinal ortamın oluşmasına yardımcı olur.

Sarımsı

Sarımsı renk, tükettiğiniz yiyeceklerden kaynaklanabilir. Ancak kötü ve balık kokulu bir akıntı varsa, bu bakteri enfeksiyonu belirtisi olabilir. Bulanık sarı akıntı, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa işaret edebilir. Köpüklü sarı akıntı ise trikomoniyaz enfeksiyonunu gösterebilir.

Gri

Gri renkli akıntı, vajinozis adı verilen bir durumu işaret edebilir. Bu durum, vajinanın koruyucu bakterilerinin eksikliğinin belirtisidir.

  Kremsi Akıntı

Kremsi bir akıntı, genellikle bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir. Eğer vulva çevresinde şişlik, ağrı ve kaşıntı varsa, doktora başvurmak önemlidir.

Başa dön tuşu