Patateslerinizin filizlenmesini engelleyen yöntemler! Artık patateslerinizi uzun süre taze tutabilirsiniz.

Bu tekniklerle, patateslerinizi uzun süre saklayabilir, filizlenmeyi önleyebilir ve tazeliklerini koruyabilirsiniz.

Abone Ol 

Kızartmasıyla, haşlamasıyla, kavurmasıyla ve yemeğiyle geniş bir yelpazede kullanılan patates, herkesin favori gıdalarından biridir.

Dayanıklılığıyla da tanınan patates, bazen filizlenme problemiyle karşı karşıya kalabilir. Ancak, patatesin filizlenmesini önlemek için birkaç yöntem vardır.

Bu yöntemleri uygulayarak, patateslerin ömrünü uzatabilir ve ani gelen misafirleriniz için hızlıca hazırlık yapabilirsiniz.

Kemik sağlığına olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olan patates, demir başta olmak üzere magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bakımından zengindir.

Bu mineraller, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, lif, potasyum ve C vitamini açısından da zengin olan patates, kalp sağlığı için de önemlidir. Filizlenmiş patates yenir mi? Sağlığa zararı var mıdır?

İşte o yöntemler…

Meyve ve sebzelerden uzak tutun

Patatesleri elma, soğan, avokado, domates gibi ürünlerin yanında saklarsanız, bu meyve ve sebzeler daha hızlı olgunlaşır ve patatesleriniz daha çabuk filizlenir. Bu durum sadece patatesleri değil, yakındaki diğer meyve ve sebzeleri de olumsuz etkiler. Mümkünse patatesleri tek başına saklayın.Patates yerken hemen bu yanlışa son verin! Anne karnındaki bebeği bile  etkiliyor - Sağlık Haberleri

Poşet kullanmayın

Patatesler genellikle plastik torba veya poşetlerde satın alınır ve saklanır. Ancak, poşet gibi plastik malzemeler patatesin daha hızlı küflenmesine ve çürümesine neden olabilir. Plastik poşetler nemli bir ortam oluşturarak bu süreci hızlandırır. Bu yüzden, patatesleri kağıt, bez torba, ağ torba, sepet veya kutuda saklamak daha iyidir.

Filizlenmiş patates yenir mi? Yeşermiş patates yenir mi?Keşfet

Beyaz eşyalara yaklaştırmayın

Fırın, ocak veya buzdolabı gibi elektrikli cihazlar, çalıştıklarında etrafa ısı yayabilirler. Bu nedenle, patatesleri hızlı ısınan bu eşyalardan uzakta saklamak önemlidir.

Anne karnındaki bebeği bile zehirliyor! - Sağlık Haberleri

Kısa sürede tüketin

Patateslerin raf ömrü uzun olabilir, ancak özellikle yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesiyle filizlenme riski artabilir. Yaz aylarında, sadece bir veya iki kullanımlık patates almak daha iyidir. Çok fazla patates almak, ürünlerinizin bozulmasına neden olabilir.

Başa dön tuşu