Kadınlarda sıcak basması neden olur?

Abone Ol 

Sıcak basması, genellikle menopozla ilişkilendirilen bir durumdur, ancak bu semptomlarla ilgili daha fazla şey olabilir gibi görünüyor. Sıcak basması, genellikle menopozda olup olmadığı sorulan orta yaşlı kadınlar arasında yaygın bir şikayettir.

Sıcak basması, menopozun en yaygın belirtilerinden biri olduğu için, bu semptomların başka bir sağlık sorununun bir göstergesi olabileceği genellikle akla gelmez. 

Ancak son zamanlarda araştırmacılar, kadınların sağlığını daha yakından inceleyerek bu konuyu daha derinlemesine ele almışlardır. Kadınlar arasında sıcak basmasının yaygın bir sorun olduğu kabul edilmektedir, hatta bu durum oldukça normal olarak görülmektedir. 

Ancak sıcak basmaları kalıcı hale geldiğinde, bazı kardiyovasküler risklerin artabileceği belirtilmektedir. Elbette bu, sıcak basması yaşayan her kadının kalp hastalığına sahip olduğu veya ileride böyle bir sorun yaşayacağı anlamına gelmez.

Kadınlarda sıcak basması neyin habercisi? #2

Amerika’da yapılan “Kadın Sağlığı Çalışması” sonuçlarına göre, iki haftalık bir dönemde 6 günden fazla veya gün içinde 4 saatten fazla sıcak basması yaşayan kadınların inme, kalp krizi veya diğer kardiyovasküler problemlerle karşılaşma riski, sıcak basması yaşamayanlara göre iki kat daha yüksek olabilir.

Araştırmacılar, bu durumu kalıcı olarak tanımladılar, yani günde 4 saatten fazla sıcak basması yaşayan kadınların, gelecek 20 yıl içinde sıcak basması yaşamayan kadınlara göre kalp hastalıkları geçirme olasılığının yüzde 80 daha fazla olduğunu buldular.

Kadınlarda sıcak basması neyin habercisi? #3

“Sıcak basması yaşayan kadınların kan damarları nasıl tepki veriyor?” sorusu da akla gelebilir. Bu sorunun cevabı, 2017 yılında yapılan bir menopoz araştırmasında bulunmuş gibi görünüyor. 

Bu çalışmaya göre, sıcak basması yaşayan 40-53 yaş arası kadınların kan damarlarının yanıtlarının, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen bazı özelliklerle bağlantılı olduğu belirlendi.

Sıcak basmaları ile kardiyovasküler rahatsızlıklar arasında henüz kanıtlanmamış bir bağlantı olsa da, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak, eğer kardiyovasküler hastalıklardan endişe ediyorsanız, kolesterol, tansiyon ve diyabet gibi risk faktörlerine dikkat etmeniz önemlidir.

Kadınlarda sıcak basması neyin habercisi? #4

Sıcak basmalarının kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğine dair bazı bulgular olsa da, sıcak basmalarını tedavi etmek bu riski ortadan kaldırmaz. Tedavi sadece semptomları hafifletebilir ve bu için doktorunuzun reçete edebileceği hormon ilaçları gibi yöntemler kullanılabilir.

 

Başa dön tuşu