Bruksizm (diş sıkma) botoksu nedir? Faydaları nelerdir?

Abone Ol 

Bruksizm tedavisinde botoks, Diş sıkma botox tedavisi sebebi ortadan kaldıran değil, ancak semptomları azaltan, yok eden bir uygulamadır.

Diş gıcırdatma botoks tedavisi aynı zamanda bu durumun dişler, çene kemiği ve eklemi üzerinde yarattığı anatomik tahribatı engelleyerek kalıcı sekel oluşmasını da engeller.

Diş sıkma botoksu hastanın şikayetlerine ve durumuna göre 3-4 ayda bir yapılır.

Hayatı tehdit edici bir unsur değildir fakat yaşam kalitesini düşürme, huzursuzluk ve yüz bölgesinde ağrı gibi etkiler oluşturur.

Bruksizm (diş sıkma) botoksu nedir? #1

Bruksizm sebepleri nelerdir?

Diş sıkmaya neyin sebep olduğunu sorduğunuzda tam olarak cevap veremeyebilirsiniz. Bunun nedeni, fiziksel, psikolojik ve genetik faktörlerin Bruksizm (diş gıcırdatma) etkili oluşudur.

Bruksizmi tetikleyen, kaygı, stres, öfke, hayal kırıklığı veya gerginlik gibi duygular olabilir. Ruhsal gerginlik veya derin konsantrasyon durumlarında baş etme stratejisi veya alışkanlığı olabilir. Uyku bruksizmi uyku esnasında uyku ile ilgili çiğneme aktivitesi olabilir.

Bruksizm (diş sıkma) botoksu nedir? #2

Bruksizm botoksu nasıl yapılır?

Çoğu hastada, diş sıkma botoks enjeksiyonundan iki hafta sonra diş sıkmaya bağlı semptomların azaldığı veya düzeldiği görülür. Bruksizm de Botox tedavi dozu toplam 40-60 ünite kadardır. Her bir çeneye yaklaşık 20 ila 30 ünite botoks özel noktalara uygulanır.

Doz miktarı uygulayan doktorun muayenede kasın hacmine veya gücüne göre tespit edeceği bir orandır. Botox’un etkisi genellikle 6 ay sürer.

Bruksizm (diş sıkma) botoksu nedir? #3

Bruksizm botoksunun riskleri nelerdir?

Bruksizmden kaynaklanan diş problemleri arasında diş minesinin kaybı, diş hassasiyetinin artması ve dişlerin düzleşmesi ve / veya çatlaması yer alır.

Dişlerini sıkarak uyuyan ve uyanıkken de sıkan buruksizm hastaları sık sık çene ağısı şikayeti yaşarlar. Çene kaslarının güçlenerek kalınlaşması ile ortaya çıkan hipertrofisi ise bruksizmin diğer bir yan etkisidir.

Başa dön tuşu