Uçuğunuza iyi gelecek 8 doğal yöntem

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu ve oldukça bulaşıcı olan uçukların tedavisinde ilaçlara ek olarak kullanabileceğiniz yöntemlerle tedaviyi hızlandırabilirsiniz. İşte 8 doğal yöntem.

Abone Ol 

Uçuk hemen hemen çoğu insanın başına gelen bir virüs hem görüntü hem de acısıyla bazen dayanılmayacak bir hal alabiliyor. Uçuklara neden olan enfeksiyon bir antiviral ilaç ile tedavi edilir.  Ancak ilaçları kullanmadan da uçukları hızlı bir şekilde yok edebilmek mümkün. İşte en etkili 8 doğal yöntem.

1. Buz küpü

Boynunuza Bir Buz Küpü Yerleştirip 20 Saniye Beklerseniz Ne Olur?

Bulması kolay olan buz küpleri, uçukları ortadan kaldırmak için en iyi yardımcılardan bitidir. Uçuklara günde 2 ila 3 kez bir buz torbası koyun. Buz küplerini en az 45 dakika uçuğun üstünde bekletin ve yaklaşık 2 gün tedaviye devam edin. Bu yöntem, ağrıyı ve uçukların boyutunu azaltır.

2. Sarımsak

Sarımsağın 7 faydası| HT Gastro

Sarımsak, uçuk tedavisinde etkili ve sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Uçuklardan hızlı bir şekilde kurtulmak için idealdir ancak uçuğun başlangıcında müdahale etmeniz şartıyla. Uçuklara karşı korunmak, tedaviden daha kolaydır. Bu nedenle, uçuğun yaklaştığını haber veren en ufak bir karıncalanma hissettiğinizde, etkilenen bölgeyi hemen bir diş sarımsakla ovalayın.

3. Bal

Balın Faydaları Nelerdir? Çam, Çiçek ve Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Balın uçukları doğal olarak tedavi edebileceği bilinmektedir. Ellerinizi yıkayın, parmağınıza biraz bal alın ve uçuk üzerine uygulayın. Balı yaklaşık 15 dakika bekletin. İşlemi günde en az 3 kez yapın. Bal, uçuğu dezenfekte edecek ve çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

4. Limon

Limon neye iyi geliyor? Limonun faydaları… - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Limon, uçukları etkili bir şekilde tedavi edebilen mükemmel bir antiseptiktir. Bir kaseye limon sıkın. Bir top pamuk alın ve uçuğun üzerine uygulamak için limona batırın. İşlemi günde 3 ila 4 kez gerçekleştirin ve birkaç dakika etki etmesi için bırakın.

5. Elma sirkesi

Elma Sirkesinin Faydaları | Bilim Ve Tekno

Elma sirkesi uçuktaki karıncalanmayı ve kaşıntıyı azaltır. Bir pamuğa biraz elma sirkesi koyun ve uçuk üzerine nazikçe uygulayın.

6. Limonlu su

Limonlu su içmenin 12 faydası nelerdir? Limonlu su zayıflatır mı? | Sağlık Haberleri

Soğuk bir yarayı mümkün olduğunca çabuk yok etmek için kurutmaktan daha iyi bir şey yoktur. İşte tam burada limonlu su devreye giriyor. Bir pamuğa birkaç damla limonlu su damlatın ve uçuğu nazikçe silin.

7. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Uçuklar için bir başka etkili doğal çare de çay ağacı esansiyel yağıdır. Bu mükemmel antiviral uçucu yağ, uçuk virüsünü ve bakterileri öldürür. Soğuk algınlığına karşı da iyi bir çaredir. Kullanımı basittir ve ilk karıncalanmadan uçuklar kaybolana kadar yapılmalıdır. Bir pamuğa 1 damla saf çay ağacı yağı sürün ve 2 damla su ile seyreltin. Uçuğu günde en az 5 kez pamuklu çubukla silin. Akşam yatmadan önce uçuğa bir damla yağ damlatın, bandajla sarın ve onunla uyuyun. Çay ağacı yağı, uçuğunuzun şişmesini ve yanma hissini azaltacaktır.

8. Papatya

Papatyanın Faydaları Nelerdir? Papatya Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? - Sağlık Haberleri

Kurutulmuş ve doğranmış papatya çiçekleri ile bir lapa yapın. Daha sonra yumuşak bir macun elde etmek için ılık suyla karıştırın. Yapmanız gereken tek şey, hazırlığınız macunu doğrudan uçuğun üzerine uygulamaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu