Stres ve uykusuzluğu azaltan bitki: Kedi otu

Parfümcülükte de kullanılan bu ot, yoğun ve toprak gibi kokar. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliğe de sahiptir çünkü yatıştırıcı etkili uçucu yağlar içerir.

Abone Ol 

Kedi otu (Valeriana officinalis), binlerce yıldır Asya ve Avrupa’da kullanılan, şifalı bitkilerden biridir. Köklerinde bulunan uçucu yağlar, yatıştırıcı etkileriyle bilinir ve genellikle kapsül veya tentür formunda tüketilir. Ayrıca, kökleri doğrudan kaynatılarak çay şeklinde de kullanılabilir.

Kedi otu, özel bileşenler olan ‘valarenik asit’ ve ‘isovalerik asit’ ile zenginleşmiştir ve antioksidanlar bakımından da zengindir. Bu içerikler de uykusuzluk, stres, kaygı gibi problemleri azaltabilir.

Kedi otu çay olarak, yağ olarak, kapsül formunda veya tentür ederek kullanılır.

Kedi otunun yararları

  • Yapılan araştırmalarda, kedi otu kökünün fiziksel ve psikolojik strese verilen yanıtları düzenleyen serotonin seviyelerini artırdığını ortaya koymuştur. Bu da kedi otu kökünün yaygın anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıkların belirtilerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

  • Ayrıca, kedi otu kökünün uyku problemleri için ideal bir destekleyici olduğu görülmüştür. Düzenli kullanımının uyku kalitesini artırdığı, derin uykuya geçişi kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, ilaç bırakma sonrası yaşanan uykusuzluk sorunlarında da etkili olduğu bilinmektedir.
  • Menopoza bağlı sıcak basmalarını önlemede etkili olduğu ve adet öncesi sendromu (PMS) ve ağrılı adet dönemlerinde fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları azaltıcı etkisi olduğu da araştırmalarla kanıtlanmıştır. Huzursuz bacak sendromu için de etkili olduğu ve Parkinson hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kedi Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? – Narecza Blog

Başa dön tuşu