Pozitif misiniz? Yoksa toksik pozitif mi?

Her şey berbat giderken güçlü kalabilmek için mutlu rolü yapıyor olabilirsiniz. Bu bazı zamanlar için güzel bir davranış olabilir ancak gerçek duyguların yaşanmaması durumunda siz de toksik pozitif olabilirsiniz.

Abone Ol 

Toksik pozitiflik, halk dilinde Polyannacılık. Çok üzgün olduğunuz zamanları hatırlayın. Bu gibi zamanlarda çevrenize durumu yansıtmamak ve daha güçlü kalmak adına bütün olanları görmezden gelmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Bu belirli bir zaman boyunca size iyi gelebilir ancak görmezden gelme sürecini uzattığınız taktirde depresyona sürüklenebilirsiniz.

Pollyanna İyimser Değildi - Oggito

Bastırılan duygular gün yüzüne çıkar

Bir duyguyu görmezden gelmek onu ne yazık ki yok etmiyor. Evet başımıza kötü bir olay geldiğinde yelkenleri suya indirmek yerine pozitif kalmaya çabalamak daha faydalı. Ama nereye kadar? Bastırılan duygular içinizde birikir ve er geç tekrar gün yüzüne çıkar. Bu sebeple yaşanılan olayları görmezden gelmeden önce kabullenme sürecini yaşamamız gerekiyor. Sizi üzen şeyleri önce düşünün. Onların var olduğunu kabul edin. Ardından kendinizi değerlendirin. Yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını düşünün. Eğer ki yoksa kendinizi suçlamayı bırakın. Üzgünseniz üzgün oluşunuzu yaşayın. Yaşamanız gereken duyguları yaşadıktan sonra artık pozitif olmaya çabalayabilirsiniz. Bu adımları yaşamadan direkt Polyannacılık yaparsanız  toksik pozitiflik yaşamış olursunuz.

Adım Adım Duyguları Anlama Klavuzu

Gerçek duygulardan suçluluk duymak

Bazı insanlar hissettiği gerçek duygulardan suçluluk duyar. Örneğin o an üzgünse bunun kendini aciz gösterdiğine inanır. Oysa ki duyguların her biri yaşanması gerektiği için vardır. Hiç bir duygu kişiyi kendini suçlu hissettirmemelidir. Gerçek duygularınızdan suçluluk duyuyorsanız siz de toksik pozitif olabilirsiniz.

İnsanlar neden üzülür?

Pozitif kelebek

Toksik pozitifliğin bir diğer belirtisi pozitif kelebek olma halidir. Yani herkesi pozitif olmaya davet etmek. Mutsuz olan herkesi güçsüz olduğu için suçlamak. Evet, herkesin pozitif kalmasını isteyebilirsiniz. Ama yukarıda da belirttiğim gibi önce yaşanması gereken duygular yaşanmalıdır.

Gülen Yüzler Premium Ferdi Kaza Sigortası | Cigna

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu