Papaya: Besin değerleri ve sağlığa faydaları

Enflamasyonla mücadele eden enzimler, antioksidanlar ve önemli vitamin ve minerallerle dolu olan papaya meyvesinin faydalarını ve nasıl yenilebileceğini Dyt. Serkan Sıtkı Şahin yazdı.

Abone Ol 

Papaya meyvesi, vücudunuz için adeta tropikal bir terapi. Papaya kuşkusuz meyve ailesinin gerilerde kalmış çocuğudur. Yumuşak ve lezzetli olduğu halde bu meyve, sıklıkla mango, hindistancevizi ve ananas gibi diğer tropik meyvelerin arasında gölgelenir.

Ancak taze papayaya gerçekten ikinci bir göz atmayı hak eder. Diyetinize papaya eklemek, vücudunuzu zengin besinleri ve antioksidanları ile baştan sona aşılayacaktır.

Papaya meyvesinin sağlık yararları, besin içeriği ve bu tropikal meyvenin en iyi nasıl kullanılacağı ile ilgili ayrıntıları paylaşacağım.

Papaya nedir

Bu bir meyve… ve bir ağaç.

Papaya, Güney Meksika’dan ve Orta ve Güney Amerika’nın bir bölümünde yetişen uzun bir ağaçtır. Ağaç, sarı-yeşil bir kabuk, turuncu renkli gövde ve inci boyutlu siyah tohumlarla aynı adda büyük bir oval şekilli meyve üretir. Bugün, papaya meyvesi dünyadaki tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Papaya meyvesi genellikle çiğ olarak yenilirken, suyu yüzyıllardır Amerika, Doğu Avrupa ve Asya’da iyileştirici bir malzeme olarak kullanılmıştır. Olgunlaşmamış papayaların suyu, kesikler, döküntüler ve yanıklar için topikal bir tedavi olarak kullanılan papain adı verilen bir enzim açısından zengindir. Fakat bu bütüncül çözüm bilimsel mi? Bazı araştırmalar evet diyor ve papaya enziminin (papain) yanıkların ve diğer yaraların tedavisinde çok etkili olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, papayanın topikal etkileri, bu meyvenin vücudunuz için yapabileceklerinin sadece başlangıcı.

Papaya besin değerleri

Papaya danışanlarıma sürekli tavsiye ettiğim meyvelerden biri. Papayanın tüm faydalarının uzun bir listesi var, ancak danışanlarıma tavsiye etmemin ana nedenleri, sadece önerilen günlük C vitamini değerine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağı olarak da öne çıkıyor.

Yaklaşık 145 gram (1 fincan) papaya için besin değerleri:

Kalori: 64 kalori

Protein: 1 gramdan az protein

Yağ: 1 gramdan az yağ

Karbonhidrat: 16 gram karbonhidrat

Lif: 2.5 gram lif

Şeker: 11 gram şeker

Kalsiyum: 29 mg kalsiyum

Papayalar ayrıca potasyum, magnezyum, demir, çinko, folat, beta-karoten ve C, A, E, K ve B-6 vitaminleri açısından zengindir.

Peki besin değerleri açısından zengin bu meyve sağlığınızı nasıl etkiler?

Papaya sağlık faydaları

Papayanın birçok sağlık faydasını okumaya devam etmeden önce dikkat edin: Lateks alerjiniz varsa, bu meyveden uzak durmalısınız. Araştırmalar, Hevein, lateks alerjeni ve papaya, avokado, muz ve kivi gibi meyvelerde bulunan Chitinase adı verilen bir enzim arasında kötü bir reaksiyon olabileceğini göstermektedir.

Kalp sağlığını ve kan basıncını destekler

Papayalar likopen (bir tür bitki besin maddesi), A ve C vitaminleri ve kalp hastalıkları ve bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahip antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca potasyum için Önerilen Günlük Alım Miktarının (RDI) yüzde 11’ini içerir ve bu da tansiyon seviyelerinizi doğrudan etkiler.

Kanser riskini azaltır

Yukarıda da belirtildiği gibi, papayadaki antienflamatuar özelliklerin kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Örneğin, 2014’te yapılan bir araştırma, fermente papayanın, farklı kanser türlerini tetiklediği bilinen inflamasyonu ve serbest radikal oksidatif hasarı kontrol etmek ve düzenlemek için terapilerle (örn. Kemoterapi) birlikte kullanılabileceğini düşündürmektedir. Papayada bulunan bir antioksidan olan betakaroten tüketimi, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olduğu için kanser geliştirme riskini de azaltabilir.

Sindirimi iyileştirir

Papayalar, topikal olarak kullanıldığında yaraları iyileştiren harikalar yaratabilen papain adı verilen bir enzim açısından zengindir. Ancak bu küçük bitkinin yapabileceği tek şey bu değil. Papain enzimi midede yiyecekleri parçalamaya yardımcı olarak sindirime yardımcı olur. Papain enzimi, şişkinliği hafifletmek ve düzenli bağırsak aktivitesini teşvik etmek için çalışır. Papaya ayrıca kabızlığı da hafifletmeye yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

Kan şekerini düzenler

Yüksek lif kaynağı olan meyveleri seviyorum çünkü kalıcı bir tokluk hissi veriyorlar. Lif alımı, kilo kaybı ve diyabet hastaları için önemli bir bileşendir çünkü vücudunuzun insüline tepkisini iyileştirir ve ayrıca uzun süre tokluğu arttırır.

Göz sağlığını güçlendirir

Antioksidanlar ve antienflamatuarlar açısından zengin gıdalar, yaşa bağlı göz hastalığı riskini azaltma yeteneğine sahiptir. Papayalar, her iki bakımdan da zengindir ve özellikle iyi göz sağlığını korumak için özellikle yararlı olan C vitamini ve beta karoten içerir. Dahası, papaya, yaşla ilgili maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilecek A vitamini için RDI’nin yüzde 33’üne sahiptir. Papayaları özellikle göz sağlığına bağlayan o kadar fazla araştırma yoktur, ancak papayalarda yaygın olarak bulunan antioksidanlar ve vitaminlerin uzun süreli görme sağlığını desteklediğini gösteren birçok çalışma vardır.

Enflamasyonu önler

Papain enziminin ayrıca, vücudun sitokin üretimini arttırmaya yardımcı olduğu için artrit gibi durumlar için iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir. Sitokinler, iltihaba neden moleküllerin üretimi ve işlevine karşı bağışıklık geliştirmek için ve çalışmalarını düzenlemeye yardımcı olmak için özellikle önemlidir.

Sağlıklı cildi destekler

Papayadaki C vitamini, RDI’nın yüzde 157’sini karşılar ve bu da yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. C vitamini vücudumuzdaki cilt elastikiyetinden sorumlu olan kolajen sentezi için önemlidir. C vitamininin yaşlanma karşıtı etkileri, A vitamini ile birleştiğinde daha da etkileyici boyutlara ulaşabiliyor. Ve papayalar kolajen artırıcı, cilde faydalı bir antioksidan olan A vitamini ile dolu. Papaya ayrıca birçok üründe doğal bir eksfoliyan olarak kullanılan papain içerir. Papain proteolitiktir, yani proteinleri parçalayabilir, böylece ölü keratini yumuşatabilir.

Papaya nasıl kesilir ve yenir

İlk soru papaya tohumları yenir mi? Teknik olarak evet, papaya tohumlarını yiyebilirsiniz. Ancak, onları tüketmek isteyip istemediğiniz, özellikle papaya tohumlarının keskin bir acı tadı olduğu için size bağlıdır. Papaya derisi ise, muz kabukları kadar yenilebilir, kesinlikle zehirli değildir ancak tavsiye edilmez.

Şimdi, bir papayanın nasıl kesileceği hakkında konuşalım: Meyveyi uzunlamasına ikiye bölün ve tohumları ayıklayın. Daha sonra, turuncu eti dilimler veya küpler halinde kesebilirsiniz.

Şimdi gelelim papayanın nasıl yenilebileceğine. İyi haber; istediğiniz şekilde. Örneğin ben, basit tutmayı ve çeşitli salatalara çiğ papaya eklemeyi seviyorum. Papaya, salata ve smoothielere karıştırabileceğiniz, tek başına bir atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz, yoğurtla birlikte yiyebileceğiniz, süzme peynir gibi ek malzemelerle bir sos hazırlayabileceğiniz veya balık içeren öğününüz için bir garnitür olarak kullanabileceğiniz mükemmel bir meyvedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu