Mezuniyet törenleri gençleri yeni hayatlarına uğurluyor

Mezuniyet törenleri her zaman heyecan verici olmuştur.

Abone Ol 

Mezuniyet törenlerinin içinde emek, başarı, heyecan ve yeni başlangıçlar var.

Pırıl pırıl gençleri hayata uğurlamanın onurunu ile mezun veren üniversitelerden biri de İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) oldu.

Bu yıl 17. mezunlarını veren İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 10 bin öğrenci kep attı.

Törene, İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, akademik ve idari personeller, veliler ve mezun olacak öğrenciler katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan mezuniyet töreninde gençlerin heyecanı ve aileler gururu iç içeydi.

“Sorulmamış soruları soran, sorgulayan gençler yetiştiriliyor”

Açılış konuşmasında çok gururlu ve mutlu olduğunu ifade eden Aydın, ailelere öğrencilerin üzerindeki emekleri için teşekkürlerini sundu. Üniversitelerin sadece diploma veren kurumlar olmadığını söyleyen Aydın, “Üniversiteler tüm baskılardan uzak, sorulmamış soruları soran, sorgulayan gençlerin yetiştirildiği kurumlardır.” dedi.

“Diploma anahtardır”

Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Değerli öğrencilerim, bugün pasaportlarınızı alacaksınız. O pasaportların yanında sizlere bir de anahtar vereceğiz, diploma vereceğiz. O anahtarlar şu anda sadece bir kapıyı açabilir. O anahtarların yarın her türlü kapıyı açmaları için onları sürekli yenilemeniz gerekir. Yoksa yarın hiçbir kapıyı açamazsınız. Sürekli kendinizi geliştireceksiniz. Sürekli dünyayı, teknolojiyi takip edeceksiniz. Kişisel gelişiminiz, güne ayak uydurmuyorsa aldığınız diplomaların önemi yoktur, sadece bir kağıt parçasından ibaret olur. Asla unutmayın.

Önce insan olacağız

Benim rahmetli babam derdi ki ‘önce insan sonra Hıristiyan, önce insan sonra Yahudi, önce insan sonra Müslüman’. Önce insan olacağız. İnsanlığımızı kaybetmeyeceğiz. Adil olacağız. İnsani değerlere sahip çıkacağız. Sizleri bir ateş böcekleri gibi dünyaya salacağımız bugünde, gideceğiniz her ortamı aydınlatacağınıza yürekten inanıyorum. Bu duygularla sizi hayata uğurlarken mezuniyetinizi yürekten tebrik ediyorum. Sizlere; alnınız, yolunuz, bahtınız açık olsun diyorum. Hepinizin gözlerinden öpüyorum.”

Yaş kütüğüne plaket çakıldı

Konuşmaların ardından yaş kütüğüne plaket çakıldı ve İAÜ andı okundu. Ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincisi olan öğrenciler kep atarak mezuniyet coşkusunu paylaştı. Tören, katılanların birlikte çektirdiği aile fotoğrafı ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu