Koronavirüsün yeni etkisi ataksi nedir

Abone Ol 

Ülkemizde ilk olarak 11 Mart 2020 yılında hayatımıza giren bu illet hastalık 2 yılda birçok insanı hayattan kopardı. Ne genç dinledi ne yaşlı. Ne hasta dinledi, ne sağlıklı.. 

Peki testimiz negatife dönse bile biz eski bizler olabiliyor muyuz? Eski sağlığımıza kavuşabiliyor muyuz? Hiç sanmam.  

Covid-19 sonrası devam eden bazı rahatsızlıklar kaldığını zaten biliyorduk. 

Şimdi de korona virüsten sonra ATAKSİ şoku! 

Ataksi Nedir? 

Ataksi, yürüme ya da bir şeyler kaldırma gibi istemli şekilde yapılan hareketler esnasında ortaya çıkan kasın kontrol yahut koordine eksikliği olarak bilinmektedir.  

Ataksi Belirtileri Nelerdir? 

  • Koordinasyon zayıflığı 
  • Sallantılı yürüme ve kekeleme eğilimi 
  • Yemek yeme, yazma, düğme ilikleme gibi hareketlerde güçlük çekme 
  • Konuşmada değişiklik 
  • İstemsiz ileri geri göz hareketleri (nistagmus) 
  • Yutkunmakta güçlük çekme 

Prof. Dr. Akkoyunlu, korona virüs geçirenlerde iyileştikten sonra ani denge kaybı, yer sallanıyormuş hissi ve hafif unutkanlıkla seyreden ‘ataksi’ görüldüğünü belirtti.  

Bununla ilgili olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, son günlerde kliniklerinde dikkat çekici semptomların başında ataksi belirtilerinin olduğunu söyledi. 

Akkoyunlu, “Kovid sonrası en sık görülen semptomlardan bir tanesi de ataksi dediğimiz tablo. Özellikle santral sistem tutumu ile meydana gelen bir durum. Bazen Kovid geçiren kişiler yer sarsılıyormuş, birdenbire düşüyormuş gibi ani bir denge bozulması hisseder. Mesela oturuyorsunuz birden düşüyormuşsunuz gibi oluyor veya bazen deprem oluyormuş gibi hissediyorsunuz. Bunun gibi anlık gelen, bir iki saniye kadar süren bir durum.” Dedi. 

Bu belirtilerin, koronavirüsün bir şekilde santral sistemini, beyni tuttuğunu gösterdiğine işareti olduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, şu sözleri kaydetti: 

“Azımsanmayacak düzeyde sık gördüğümüz bir durum oldu artık. Birçok Kovid geçirmiş hastada bunu görüyoruz. Fakat bu, kalıcı ve ilerleyici bir hasara yol açıyor mu? Henüz bu konuda bir bulgu söz konusu değil. O nedenle çok tedirgin de değiliz. Ama böyle bir semptom ve tutulum da var, bunu bilmek gerekiyor. Kovid’de ağır geçirenlerde farklı uzun süreli devam eden etkiler, hafif geçirenlerde farklı uzun süreli devam eden etkiler, bir de Kovid geçirin tümünde farklı etkiler var. Ataksi, unutkanlık hemen hemen tüm hastalara gördüğümüz bir durum. 

“BU YAN ETKİLER MAALESEF HASTALARIN HAYATINI CİDDİ BİR ŞEKİLDE KISITLIYOR” 

 Kovid’in ağırlığı ile çok fazla ilişkili değil. Hemen hemen herkeste olabiliyor. Unutkanlık da hakeza öyle özellikle. Özellikle isim ve yer hafızalarında ve bazı kelimeleri hatırlamakta unutkanlık oluyor. Zeka ile ilgili yapılan çalışmalar da var. Maalesef ‘işlemcide’ de bir miktar kayıp meydana geliyor. Yani olaylar arasındaki ilişkiyi kurup (hafızadan) geri çağırma aşamasında da bazı sorunlar söz konusu. O nedenle Aslında biz hastalığı tecrübe ederek değil, aşılanarak bağışıklık kazanmayı öneriyoruz. Çünkü bu yan etkiler maalesef hastaların hayatını ciddi bir şekilde kısıtlıyor.” 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu