Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları

Abone Ol 

Kolajen vücudunuzdaki en bol proteindir. Tendonlar, bağlar, deri ve kaslar dahil olmak üzere vücudun çeşitli kısımlarını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir. Kollajen, cildinize yapı kazandırmak ve kemiklerinizi güçlendirmek gibi birçok önemli işleve sahiptir. 28 çeşit kolajen vardır, ancak burada en yaygın dört tanesi…

Tip 1: Tüm bağ dokularında bulunan en yaygın tip

Tip 2: Eklemlerde ve omurgalararası disklerde bulunur.

Tip 3: Cildinizde ve kan damarlarınızda bulunan retiküler liflerin ana bileşeni

Tip 4: Böbreklerinizin, iç kulağınızın ve göz merceğinizin bir bileşeni

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #1

Kolajenin cilde faydaları: Kolajen cildinizin önemli bir bileşenidir. Cildin güçlendirilmesinde olduğu kadar elastikiyet ve nemlendirmede de rol oynar. Yaşlandıkça, vücudunuz daha az kolajen üretir, bu da cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bununla birlikte, kolajen peptitlerinin veya kolajen içeren takviyelerin, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kolajen takviyelerinin akne ve diğer cilt rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olduğuna dair birçok anekdot iddiası da vardır, ancak bunlar bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir.

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #2

Eklem ağrısını hafifletir: Kollajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdağınızın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Vücudunuzdaki kolajen miktarı yaşla birlikte azaldıkça, osteoartrit (eklem kıkırdağı)gibi dejeneratif eklem bozuklukları riskiniz artar. Araştırmacılar, ek kolajenin kıkırdakta birikebileceğini ve dokularınızı kolajen yapmaya teşvik edebileceğini söylediler. 

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #3

Kemik erimesini önler: Kemikleriniz çoğunlukla onlara yapı ve güç veren kolajenden yapılır. Nasıl vücudunuzdaki kolajen yaşla birlikte bozuluyorsa, kemik kütlesi de öyle. Araştırmalar, kolajen takviyelerinin osteoporoza yol açan kemik yıkımını engellemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. 

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #4

Kas kütlesini artırır: Vücutta en bol bulunan protein olan kolajen, iskelet kasının önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, kolajen takviyelerinin , yaşla birlikte meydana gelen kas kütlesi kaybı olan kişilerde kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, ek kolajenin kreatin gibi kas proteinlerini destekleyebileceğini ve ayrıca egzersiz sonrası kas gelişimini teşvik edebileceğini öne sürdüler. 

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #5

Kalp sağlığını geliştirir: Kolajen takviyelerinin kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kolajen, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan kan damarları olan atardamarlarınıza yapı sağlar. Yeterli kollajen olmadan arterler daha az esnek ve elastik hale gelebilir. Bu, atardamarlarınızın daralması ile karakterize bir hastalık olan ateroskleroza yol açabilir. Bu durum kalp krizi ve felce neden olabilir.

Not: Kollajen takviyeleri şişkinlik, mide ekşimesi ve tokluk hissi gibi hafif yan etkilere neden olabilir. Gıda alerjiniz varsa, alerjenlerinizi içermeyen takviyeleri satın aldığınızdan emin olun.

Kollajen takviyelerinin sağlığa faydaları #6

Kolajenin diğer sağlık yararları

Kollajen takviyelerinin başka sağlık yararları olabilir, ancak bunlar kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

Saç ve tırnaklar: Kollajen almak, kırılganlığı önleyerek tırnaklarınızın gücünü artırabilir. Ek olarak, saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığı: Bu iddiayı hiçbir bilimsel kanıt desteklemese de, bazı sağlık çalışanları kolajen takviyelerinin bağırsak geçirgenliği olarak da adlandırılan sızıntılı bağırsak sendromunu tedavi edebileceğini iddia ediyor.

Beyin sağlığı: Kollajen takviyelerinin beyin sağlığındaki rolünü inceleyen hiçbir çalışma yok, ancak bazı insanlar ruh halini iyileştirdiğini ve kaygı semptomlarını azalttığını iddia ediyor.

Kilo kaybı: Taraftarlar, kolajen takviyelerinin kilo kaybını ve daha hızlı metabolizmayı destekleyebileceğine inanıyor . Ancak, hiçbir çalışma bu iddiaları desteklememektedir.

– Bu potansiyel etkiler umut verici olsa da, resmi sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. –

 

Not: Kollajen takviyelerinin cilt, eklem, kemik, kas ve kalp sağlığı ile ilgili çeşitli faydaları vardır. Kollajenin kilo kaybı, bağırsak veya beyin sağlığı üzerindeki iddia edilen etkilerini destekleyen çok az kanıt var.

 

Ne zaman faydası görülür

Kollajen döngüsü yavaş bir süreçtir. Bu nedenle, kolajen kullanma amacınız ne olursa olsun, gözle görülür sonuçlar elde etmek en az 8 hafta sürecektir. Çoğu çalışma, kolajenin cilt sağlığı ve eklem ağrısının giderilmesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için minimum 8 hafta kullanır, ancak diğer çalışmalar kemik sağlığı için 12 ay gibi daha uzun süreler kullanır. Bu nedenle sabırlı olmalı ve bir süre sonuç beklememelisiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu