Kokusu hasta ediyor! Rutubetin zararları

Rutubet birçok mekanda sürekli olarak veya aralıklı olarak ortaya çıkan bir tür mantardır. Son derece tehlikeli olan bu mantar insan sağlığı üzerinde ciddi şekilde hasar bırakmaktadır.

Abone Ol 

Evlerde nem, genellikle kötü yalıtımlı duvarlardan kaynaklanır. Duvarlar yağmuru emer ve içlerindeki sıcaklık nedeniyle buharlaşır, böylece rutubet oluşur. Banyo yaparken, yemek pişirirken, çamaşır yıkarken ve hatta nefes alıp verirken su buharı oluştururuz. Bu su buharı da nem demektir.

Pencere kenarlarının iyi bir şekilde silikonlanması önemlidir. Aksi takdirde pencere ile duvar arasında rutubet oluşabilir. Ancak, iyi yalıtımlı bir pencere bile içerideki nemin dışarı atılmasını engelleyebilir.

Eğer pencere camında sürekli terleme varsa, bu nem problemi olduğunu gösterebilir. Bu durumda, perdeleri camı kapatmamak, camı açık bırakmak ve nem sorununu çözmek için önlem almak gerekir. Aksi takdirde, perdelerde küf mantarı oluşabilir.
Nasıl önlenir?

Rutubet sorununu çözmenin en etkili yolu, izolasyonun sağlanmasıdır. İyi izole edilmiş evlerde, nem problemleri genellikle nadir görülür. Duvarların, soğuk havayı ve yağmur suyunu geçirmeyecek şekilde izole edilmesi önemlidir. Özetle, rutubete karşı en iyi savunma, evin dış etkenlere karşı sağlam bir şekilde korunmasıdır.

Eğer bir apartman dairesinde nemle ilgili bir sorun varsa, tüm binaya dış cephe izolasyonu yapılması gerekebilir. Ev içindeki rutubet bazen çatı veya zemin kaynaklı olabilir, bu durumda çatı veya zemin izolasyonu önemli hale gelir.

Başa dön tuşu