Kadın cinayetlerinin sebebi Othello Sendromu

Abone Ol 

Othello Sendromu olarak bilinen ”patolojik kıskançlık” tedavi edilmesi gereken, edilmediği taktirde kişinin ilişkilerini ve hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır.

Othello Sendromu adını Shakespeare’in Othello oyunundan almaktadır. Othello ana karakterin ismidir ve yaşadığı derin kıskançlığına yenik düştüğü için çok sevdiği karısını öldürür.

Kıskançlık ikili romantik ilişkilerde sevgiyi körükleyen, aşkı daha yoğun hissettirmeye sebep olabilen duygularımızdandır. Çok sevdiğimiz eşimizi, partnerimizi zaman zaman kıskanırız. Psikolog Burcu Teker, Othello Sendromunun belirtilerini anlattı.

Aşırı kıskançlık hayatı zehir eder

Peki bu kıskançlıklar aşırıya kaçarsa ne olur? Aşırı kıskançlık yanında şüpheyle birleşirse patolojik bir durum söz konusu olur. Othello Sendromu dediğimiz psikoz durum kişinin ilişkilerini olumsuz etkileyen ve hayatı hem kendine hem karşısındakine zehredebilecek durumlara kadar götürebilen bir rahatsızlık.

Bu sendromu yaşayan kişiler;

  • Sevdiklerini herkesten aşırı derecede kıskanırlar.
  • Ortada şüphe uyandıran faktörler olmamasına rağmen kafalarında çeşitli senaryolar kurarak bunlara inanırlar.
  • Eşinden veya partnerinden ayrılmaktan korktukları için ayrılık fobisi geliştirirler.
  • Çabuk sinirlenir ve şiddete eğilim gösterebilirler.

Eşinin veya partnerinin onu aldatabileceğine çok inandıkları için sürekli gerçek bir kanıt arayışındadırlar. Telefon, mail, mesajlar gibi birçok kişisel alanları izinsiz karıştırırlar. En ufak bir konuda bile büyük şüpheler yaşayabilirler. Telefona geç cevap verilmesi durumunda akıllarına en kötü senaryoyu getirerek karşı tarafı suçlarlar. Mantıklı açıklamalara aldırış etmezler ve ikna olmaları çok zordur. Böyle bir ilişki karşı taraf için de oldukça zorlayıcıdır.

Aşırı kıskançlık sevgi değil, rahatsızlıktır

Patolojik kıskançlık kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Sürekli suçlandığı, aşırı derecede kısıtlandığı bir ilişki yaşamak istemeyen kişi haliyle ayrılmak ister. Patolojik kıskançlık yaşayan taraf yoğun bir ayrılık korkusu duyar ve eşinin, partnerinin hayatından çıkmak istemediği için tehdit ve şiddete eğilim gösterebilir. Yaşattığı tüm olumsuzluklarda kendini haksız görmez ve tüm bunları sevdiği için yaptığın iddia edebilir.

Patolojik kıskançlığın altında yatan sebepler incelendiğinde bu kişilerde özgüven eksikliği ve düşük benlik algısı gözlenmiştir. Patolojik kıskançlık olan Othello Sendromu mutlaka tedavi edilmelidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu