Horlama nasıl tedavi edilir?

Horlamanızdan dolayı sevdikleriniz bu durumdan şikayetçiyse ve sizde bu duruma bir çözüm arıyorsanız doğru adrestesiniz! İşte horlamanın nedeni ve çözümü...

Abone Ol 

Horlama neden olur?

Horlama en basit tanımıyla, uyku pozisyonunda, siz uyurken havanın uygun olmayan şekilde içeri girip çıkmasından kaynaklanan sert, gürültülü, tıkırtılı nefes almadır.

Uykuya daldığınızda boğaz kaslarınız doğal olarak gevşer, diliniz geriye doğru kayar ve boğazınız daralır. Ağzınızın ve burnunuzun arkasında serbest hava akışını engelleyen herhangi bir şey varsa (sinüs enfeksiyonu, nazal polip, bademcik iltihabı) hava yolunuzun daralmasını şiddetlendirebilir. Bu, gevşeyen boğaz kaslarında titreşimlere yol açarak horlama sesine neden olur.

Horlama maalesef sadece yetişkinlerin sorunu değildir. Çocuklar da horlar ve çocuğunuzun horlaması yüksek, düzensiz veya kronik ise bir çocuk doktoruyla konuşmanız önemlidir. Doktorlar genelde bademcikler veya adenoidlerle ilgili bir soruna işaret edebileceği veya uyku apnesinin bir belirtisi olabileceği için tüm çocukların horlama açısından taranmasını önermektedir.

Horlama ve uyku apnesi ile ilgili merak edilenler - Sağlık Haberleri

Horlamaya ne sebep olur?

1) Obezite veya aşırı kilo

Boyun bölgesindeki iri boğaz dokusu hava yolunun daralmasına ve horlamaya neden olabilir veya horlamayı kötüleştirebilir.

2) Boğazda ve dilde zayıf kas tonusu

Bu, yaşlanmanın doğal bir sonucu olabilir. Alkol ve ilaçlar daha fazla kas gevşemesine neden olarak bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

3) Hamilelik dönemi

Hamilelikte, özellikle son ayda yükselen hormonlar burundaki dokuların şişmesine neden olabilir ve bu da uyku sırasında tıkanıklığa neden olabilir.

4) Burun tıkanıklığı

Burun delikleri arasındaki kemik ve kıkırdaktan oluşan duvar olan eğri burun septumu gibi anatomik bir problemlere yol açabilir. Alerji, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı, burun deliklerindeki polipler veya büyümeler de nefes almayı engelleyebilir.

5) Uzun damak veya küçük dil

Damak veya küçük dil çok uzunsa burun ile boğaz arasındaki açıklığı daraltarak nefes almayı etkiler. Bunun sonucunda da horlama meydana gelir.

6) Sırt üstü uyumak

Sırt üstü uyuma sonucu dilin boğazın arkasına çökmesi meydana gelir. Uyku pozisyonunuzu değiştirmek kadar basit hamle ile horlama engellenebilir. (Uyku sırasında herkeste dil bir dereceye kadar gevşerken, bazı kişilerde sadece hava yolunun tıkanmasına neden olur ve bu da horlamaya ve bazı durumlarda uyku apnesine yol açabilir.)

Uykuda Solunum Bozuklukları Ve Horlama

Nasıl tedavi edilir?

  • uyku pozisyonunun değiştirilmesi,
  • daha yüksek yastıkta uyunması,
  • fazla kiloların verilmesi,
  • hafif yiyecekler tüketilmesi,
  • alkol ve sigara kullanımının bırakılması,
  • burun bandı kullanılması.

Gibi temel çözümler uygulanabilir.

Yinede bu uygulamalara rağmen horlama şiddeti azalmıyorsa horlayan kişi mutlaka kulak burun boğaz doktoruna durumu anlatması gerekir.

Hekim tarafından yapılan muayene sonucunda horlamaya neden olan asıl sebep belirlenir. Doktor kontrolünde  ağız içi alet kullanımı önerilebilir.  Bu alet, hastaya özel olarak yapılmıştır ve uyku öncesi ağza takılarak, dilin arkaya doğru gitmesini önler.

İlerleyen durumlarda cerrahi operasyona başvurulabilir. Halk arasında horlama basit gibi görünsede altına önemli bir sorun olabilir bu sebeple operasyon yapılmadan önce kişinin uyku laboratuvarında yatırılıp uykusunun incelenmesi gerekir.

Horlama, aynı zamanda tıkayıcı uyku apne sendromu olarakta bilinir. Bu rahatsızlık dünya çapında ortlama %3 oranında görülür. Bu durum 50 yaşın üzerindeki obez ve kilolu bireylerde oran %50’ye kadar yükselir.

Uyku apnesi için gerekli tedaviler yapılmazsa kalp ve beyin damarları etkilenir. Buna ek olarak cinsel isteksizlik, migren, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra kalp krizine de yol açabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu