Faydaları saymakla bitmiyor! Yoğurdu evde yapan bir daha hazır almıyor

Yoğurt sık tüketilen faydalı besinlerden biridir. Hazır yoğurtları tercih etmeyip evde yoğurt yapmak isteyenler için nefis yoğurt tarifimizi yazdık

Abone Ol 

Yoğurt sık tüketilen ve faydaları çok olan bir besindir. Hazır yoğurtlarda paket ürün olduğu için çeşitli katkı maddeleri bulunur ve birçok insan bu yüden hazır yoğurt tüketmek istemez.

Pandemiden sonra da ev yapımı gıdalara ilgi ve merak çoğaldıkça birçok insan ev yapımı besinlerin tariflerini araştırmaya başladı.

Yoğurt da yapımı dikkat ve özen isteyen bir gıdadır. Sizler için tarifi tam tutan leziz mi leziz yoğurt tarifimizi aşağıya bıraktık.

Malzemeler

  • 5 kg. çiğ süt
  • 3-4 yemek kaşığı yoğurt (oda ısısında olmalı)
  1. Sütü derin bir tencereye alın. Ara ara karıştırarak kaynatın. Sık sık kontrol edin. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın. Sütün içerisindeki suyun buharlaşıp çıkması için kepçe ya da kaşık yardımıyla sütünüzü havalandırarak karıştırın.
  2. Ocağın altını kapatıp sütün ılınmasını bekleyin. Serçe parmağınızla sütün sıcaklığını kontrol edin. Eğer parmağınızı 8 saniye sütün içerisinde tutabiliyor ve sonrasında sütün sıcaklığı parmağınızı yakıyorsa olmuş demektir.
  3. Maya için 3-4 yemek kaşığı yoğurdun içerisine sütten birkaç kaşık dökün maya ılınsın. Güzelce karıştırıp sütü içerisine döktükten sonra bir kaç kez karıştırın. Tencerenin üzerine buharlaşıp sulanmaması için süzgeç kapatın. Bir bezle de örtün.
  4. Hazırladığınız kaplara bölüp üzerini örtün..5-6 saat bu şekilde üzeri hiç açılmadan bekletin.
  5. Beklenilen süre sonunda yoğurtlarınız tutmuşsa ağızları açık bir şekilde oda sıcaklığana gelmesini bekleyin. Sonrasında buzdolabına kaldırın. Bir gün ağzı açık şekilde dolapta bekletin. Afiyet olsun!

Başa dön tuşu