Ellere dikkat, tümor belirtisi olabilir

Tümör belirtilerini ellerinizde görmek mümkün..

Abone Ol 

İyi ve kötü huylu tümörleri elde de görebilmek mümkün. Ellerinize bakarak tümör belirtilerini görebilirsiniz.

Hastalarda en sık görülen şikayet ve belirtilerin başında ise şişlik, ağrı ve renk değişimleri geliyor. Eğer sizde de bu belirtiler mevcutsa doktorunuza danışabilirsiniz.

El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, el tümörlerine yönelik yaptığı açıklamada, fark edilen tümörlerin en kısa sürede bir uzmana gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Uzel, “Eldeki tümörler cilt altındaki yumuşak doku ve kemiklerden kaynaklı oluşur. Eldeki yumuşak doku tümörlerinin büyük çoğunluğu iyi huylu olmak ile birlikte nadir de olsa kötü huylu tümörlere de rastlanır. Elde en sık görülen kötü huylu tümörler ise ciltten kaynaklanan skuamöz hücreli karsinomdur. Sarkomlar da yumuşak dokudan kaynaklanan bir diğer kötü huylu tümördür. Bu kitleler ağrı, şişlik ve renk değişiminden dolayı daha erken fark edilebilir.” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

El Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, tanı ve tedavileri hakkında;

“Eldeki tümörlerin tanısı fiziki muayene ve radyolojik görüntüleme ile konulabilir. Radyolojik görüntülemede düz grafi, Ultrasonografi, BT ve MRG kullanıyoruz. Özellikle MRG, cerrahi tedavide için yol gösterici bir özellik taşır. Tedavide eğer kitle çok büyük değilse, kitlenin tam olarak çıkarılıp patolojiye gönderilmesi önerilir. İyi huylu kitlelerde eğer hasta ameliyat ile kitlenin çıkarılmasını istemez ise hastaların takip altında olması ve kitlede ağrı ve büyümede artış olması durumunda tekrar değerlendirilmesi önem taşır. Elde çıkarılan kitlelerin bazıları ameliyat sonrası dönemde tekrarlayabilir. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrası dönemde de düzenli takip yaptırması erken dönemde nüksün saptanması açısından önemlidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu