Dukan Diyeti! 5 milyon Fransız yanılıyor olamaz!

Pierre Dukan'ın adından esinlenerek hazırladığı dukan diyeti protein ağırlıklı bir beslenme stilidir. Alışagelmişin dışında bir diyet olan dukanı gelin beraber inceleyelim...

Abone Ol 

Dukan diyeti dört aşamadan oluşmaktadır.

Atak aşaması:

Dukan Diyetinin ilk ve en önemli  aşaması 1 hafta ile 10 gün arasında uygulanan bir süreçtir. Vücuda yüksek oranda protein yüklemesi yapılır, hayvansal gıdaların ağırlıklı olduğu bir tür protein saldırısı gibi düşünebilirsiniz.  Atak aşamasının en zorlu yanı ise bu süreç içerisinde protein dışında herhangi bir sebze, meyve, yeşillik tüketiminin kesinlikle diyette yer almaması gerekir.

Seyir aşaması:

Uzun bir diyet sürecinin başlangıç noktasıdır diyebiliriz. 10 günlük atak aşamasını gerçekleştirdikten sonra  protein saldırısı sayesinde kilo verme seyrine geçmiş durumdadır. Hızlı bir, kilo verme odaklı diyet dönemi olarak tecrübe edilir. Kitapta yer verilmiş 28 tür sebzeyi ekleyerek, atak adımında ki yiyecekleri yemeye devam edilen bir süreci kapsamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise mısır, patates gibi nişasta içeriği yüksek sebzeler Dukan diyetinde kesinlikle tüketilmez.

Güçlendirme aşaması:

Zorlu sürecin ardından hedefe gidilen en son basamaklardan biridir diyebiliriz.  Bu süreçte artık kilo verme durmuştur. Her 1 kilo için 5 günlük güçlendirme diyeti uygulanır. Yulaf ise, bu aşamada zorunlu alınması gereken temel besindir, günde 2-3 kaşık yulafı öğünlerinize dahil etmeniz gerekmektedir. Güçlendirme aşamasının ilerleyen haftalarında düşük porsiyonlarda meyve tüketmeye başlanır ve belli aralıklarla ödül menüler beslenmeye dahil edilir.

Koruma aşaması:

Bu son aşama kilo korumaya odaklanıyor ve süresiz bir şekilde devam ediyor. Hayat tarzı olarak ilerlenmesi gereken uzun ömürlü bir süreç olarak devam etmektedir. Dengeleme aşaması sırasında güçlendirme aşamasının kuralları takip ediliyor, ancak kilo sabit kaldığı sürece kurallar gevşetilebiliyor. Yulaf, beslenmenin vazgeçilmez bir unsuru olarak her gün düzenli bir şekilde tüketilmeye devam edilir buna ek olarak haftada bir gün yüksek oranda proteine yer verilmelidir.

Gün içeresinde en az 20 dakika yürüyüş yapmak ve 6 bardak su tüketimi, hayat boyu korunması gereken yaşam stili olarak Dukan diyetinin son aşamasında önemle vurgulanır.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu