Damat adaylarına neden mi tuzlu kahve ikram edilir. Duyunca çok şaşıracaksınız.

Söz kesme merasimlerinin olmazsa olmazı haline gelen tuzlu kahve adeti nereden geliyor? Kız istemede neden tuzlu kahve yapılır? İşte, tuzlu Türk kahvesinin hikayesi:

Abone Ol 

Türk toplumunda özel günlerde uygulanan gelenek ve görenekler günümüze kadar ulaşan miraslardan biridir. Bu mirasların başında ise kız isteme merasimlerinde damada hazırlanan kahveye tuz atmak geliyor. Öyle ki niye yaptığımızı düşünmeden, kahvenin içerisine kaşık kaşık tuz attın. Hatta bazılarımız pul biber ve karabiberi de bu işe karıştırdı. Madem damat adaylarının ağızlarının tadını bu kadar bozduk, gelin kahveye tuz atma geleneğinin nasıl başladığına ve ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

Tuzlu kahvenin hikayesi ve anlamı

Tuzlu kahvenin hikayesinin, eski zamanlarda yapılan görücü usulü evliliklere dayandığı söyleniyor. Görücü usulünde kız ve erkek tarafı bir araya gelir, birbirlerini ilk kez görürmüş. Bunun ardından gelin hemen damat adayının kahvesini hazırlarmış. Eğer damat adayını beğendiyse kahveyi şekerli hazırlar, yanında tatlı ikram edermiş. Bu da ‘ben ve ailem seni istiyoruz.’ mesajı verirmiş.

Ancak kız, damat adayını beğenmezse kahvesine şeker yerine tuz koyarmış. Tuzlu kahveyi içen damat adayı, kızın kendisini istemediğini anlayıp anne ve babasını alarak kalkar ve bu işten vazgeçermiş.

Uzun yıllardır süregelen bu gelenek, günümüzde hala devam ettiriliyor. Şimdiden damat adaylarına afiyet olsun diyelim

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu