Besinlerin tazeliğini koruması için yapılması gerekenler

Abone Ol 

Bazı yiyecekler zaman içerisinde hızlıca bozulma özelliğine sahiptir. İşte yiyeceklerin tazeliğini kaybetmeden saklama yolları…

Taze soğan: Salataların vazgeçilmezlerinden biri olan taze soğanı saklamak için yapılması gereken, soğanı ince ince doğrayıp daha sonra büyük bir pet şişenin içine koymak ve buzdolabında muhafaza etmek.

Marul: Yeşil sebzelerin en sevileni olan marulları yıkayıp alüminyum folyoya sarmak 2 hafta boyunca tazeliğini korumaya yardımcı olacaktır.

Tereyağı: Büyük ölçüde elde edilen tereyağını 2-3 yıl saklamak ve tazeliğini korumak için cam kapların içine koyup ardından 15-20 dakika kadar fırında ısıtmak doğru bir yöntem olacaktır. Tereyağı, fırında erimesinin ardından içinde bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatıp buzdolabına kaldırılmalıdır.

Çökelek peyniri: Çökelek peyniri hızlı bir şekilde bozulan gıdalar arasındadır. Çökelek uzun süre saklamak için cam bir kabın içine eklenmelidir ve 2 adet küp şeker eklenerek saklanmalıdır.

Domates: Domatesler, sapları aşağıya bakacak şekilde serin bir yerden kese kağıdının içinde saklanmalıdır.

Elma: Elmaları, sapları yukarıya gelecek şekilde parşömen kağıtlarına sarmak uzun süre tazeliğini koruması için etkili bir yoldur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu