Yağlı saç kabusuna son!

Abone Ol 

Saçlarınız yağlı gözüktüğü için yıkıyor ve yıkadıkça daha da yağlandığını mı fark ediyorsunuz? Her gün saçlarınızı yıkamanızı gerektiren ve sizi kabus gibi bir döngüye sokan yağlı saç problemi için şimdi sizi o döngüden kurtaracak bakım önerilerini paylaşacağız.

Saçlarımızın yağlanmasına neler sebep olur?

Öncelikle saçlarımızda hacimsiz ve bakımsız bir görüntüye sebep olan yağlı saçın ana sebeplerine gelin birlikte göz atalım.

Yağlı besin tüketimi

Yağlı besinler kanser riskini artırıyor

Lezzetleriyle aklımızı çelen hamburgerler, cipsler, patatesler çoğumuzun vazgeçilmezi ancak eğer saçlarınızı saklamak zorunda kalmak istemiyorsanız biraz fedakarlık etmenizde fayda var. Yağlı besin tüketimi saç yağlanmasının başında gelen sebeplerden aman dikkat!

Sıcak suyla yıkamak

Saçları çok sıcak suyla yıkamak yağlanmaya sebep olan  bir diğer önemli faktör. Ayrıca saç üzerinde yer alan faydalı tabakaları erittiği için saçları çok sıcak suyla yıkamak uzmanlar tarafından da tavsiye edilmiyor.

Soğuk suyla saç yıkamak saça zarar verir mi? - KizlarSoruyor

Sık sık saç düzleştirmek

Yüksek ısılı saç cihazlarını kullanmak da saçlarınızın çabucak yağlanmasına sebep olacaktır. Eğer ki her gün saçınızı düzleştiriyorsanız bu miktarı aza indirmeniz de fayda var. Bırakın biraz doğal kalsın saçlarınız, emin olun öyle de güzelsiniz.

Saça Zarar Vermeden Maşa ve Düzleştirici Nasıl Yapılır? | Kadınlar Kulübü

Gelelim sizi bu kabustan kurtaracak çözümlere..

Siyah çay

Siyah Çay - Yemek.com

Saç diplerinize uygulayabileceğiniz siyah çay saçlarınıza iyi gelecek. İşte tarifi: 1 fincan suya 1 çay  kaşığı olacak ölçüde siyah çay ekleyin. 10 dakika  boyunca kaynamasını bekledikten sonra çayı süzün ve soğutun. Karışımınız artık saç diplerinize uygulamak için hazır!

Saçlarınızı havluyla uzun süre bekletmeyin!

Saçlarınızı Yıpratmadan Kurutma Yöntemleri

Banyo yaptıktan sonra saçını kurutmaya üşenip telefon başında pinekleyenlerden misiniz? Cevabınız evet ise bu alışkanlığı artık bir kenara bırakıp doğru saçlarınızı kurutmaya gidiyorsunuz.

Vitamin alın

B VİTAMİNİ NEDİR? B VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

Ekstra yağ üretimini düzenleyici etkiye sahip olan B ve E vitamini alarak saçlarında sağlıklı bir görünüm elde etmeniz mümkün. B vitaminin bulunduğu besinler: süt ve süt ürünleri, domates, mantar, kuru baklagiller b vitamini bakımından zengin besinler arasında. E vitamini bulunan ürünler: Fındık, badem, ceviz, ıspanak, lahana, maydanoz..

Saçını farklı ayır

Kadınlarda Genetik Saç Kaybı - Akademi Saç Terapi

Saçları sürekli aynı yönde ayırmak o doğrultudaki saçların daha çabuk yağlanmasına sebep olmakta. Saç ayrımını arada bir değiştirmek senin için faydalı olacaktır. Eğer saçlarını genelde yandan ayırıyorsan bazı günler ortadan ayırmayı deneyebilirsin.

Kuru şampuan

Kuru Şampuan nedir? Nasıl kullanılır? » Bilgiustam

Saçını sık sık yıkamak yerine dinlenmesine izin verip dışarı çıkacağın zamanlar kuru şampuan uygulayarak saçındaki yağlı görünümü ortadan kaldırabilirsin. Ama uyaralım bu yöntem saçınızı kirden arındırmaz sadece daha temiz gözükmesine yardımcı olur.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu