Türkiye’de ev hijyeninde mutfak ve banyo yüzeyleri ilk sırada

Abone Ol 

Ev hijyeni konusunda yaklaşık 60 bin katılımcıyla gerçekleştirilen online anket sonuçları çıktı. Farklı yaş gruplarının temizlik alışkanlıklarına odaklanan araştırmanın ardından yüzey temizleyicilerin içeriklerinin ise oldukça önemsendiği anlaşıldı.   

Yapılan anket sonucunda pandemi ile birlikte günde birkaç kez ev temizliği yapmak yeni dönemin temizlik trendi olarak ön plana çıktı. Katılımcıların çoğunluğu günlük temizlik yapmasa da haftada yaptığı temizlik sayısını artırdı. Kendi temizliğimi kendim yaparım diyenlerin ağırlıklı olduğu ankette parfümlü yüzey temizleyicilere karşı olan ilgi bir hayli yüksek. Bunun yanı sıra katılımcıların yüzde 59’u temizlik rutinlerinde parfümlü yüzey temizleyicisine ek olarak çamaşır suyu da kullandığını ifade etti. Sadece ev temizliğinde çamaşır suyu kullananların oranının ankette sınırın oldukça altında kaldığı görüldü.

Türkiye'de ev hijyeninde mutfak ve banyo yüzeyleri ilk sırada #1

Mutfak ve banyo yüzeyleri ilk sırada  

Araştırmada, katılımcıların ev hijyeninde öncelikli olarak mutfak ve banyo gibi ıslak yüzeylerin temizliğine önem verdikleri sonucu ortaya çıktı. Sık temas edilen yüzeylerin hijyenini önemseyenler ise yüzde 38 oranıyla dikkat çekti. Pandemi döneminde ev hijyeninde yerlerin temizliği her şeyden önemli diyenlerin oranı ise yüzde 20.

Ağırlıklı olarak kadın hedef kitle tarafından yanıtlandırılan ankette, yüzey temizliği sırasında güzel koku duymanın temizliğin olmazsa olmazı diyenler yüzde 82 oranıyla dikkat çekiyor.

Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ise genel olarak kış döneminde evde yapılan temizlik konusunda, ‘Kış aylarını çoğumuz sevmeyiz. Kış ayları özellikle astım, alerjik nezle ve egzamalı çocuklar için zor olabiliyor. Kış aylarının alerjik çocuklar için zor geçmemesi için alacağımız bazı önlemler olabilir. Alerjenlerle daha yoğun mücadele etmek gerekebilir. Özellikle koronavirüs hastalığından dolayı sık sık ev temizliği yaptığımız bu günlerde zeminlerde kokusu solunum yollarını tahriş etmeyen hidrojen peroksit içeren çamaşır suları, çamaşırlarda ise parfümsüz deterjan kullanılabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu