Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları

Abone Ol 

Nezle, alerji veya sinüs enfeksiyonu. Neyden kaynaklanırsa kaynaklansın tıkalı bir burunla uyumaya çalışmak çok zor. Uykusuzluğa eşlik eden yorgunluk ise günlük hayatı kâbusa çevirir. Eğer böyle bir sorununuz varsa endişelenmeyin. Tıkalı bir burunla uyumayı kolaylaştıracak püf noktalarını deneyin.

Gün boyunca

Saat 14:00’dan sonra kafein almayın. Kafein, erken saatlere kadar sizi uyanık tutan bir uyarıcıdır ve aynı zamanda dehidrasyon yaparak tıkalı bir burun ve sinüs ağrısını daha da kötüleştirecektir. Gün içerisinde 2 bardaktan fazla kahve tüketmeyin.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #1

Burun spreyi kullanın. Burun spreyleri burun kanallarınızı nemli tutar. Ayrıca, odanızda havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanabilirsiniz; böylece burnunuzun tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #2

 Akşam

Tavuk çorbası. Araştırmalar, tavuk çorbasının burun şişmesini azaltmaya yardımcı olan bir bileşik içerdiğini buldu. Tavuk çorbasının hem sindirimi kolay hem de çok besleyicidir ve  tıkalı burnunuza neden olan mikroplara karşı vücudunuzun doğal savunmasını artırmaya yardımcı olabilir.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #3

Sıcak bir duş. Buhar burun geçişi, boğaz ve akciğerlerinizi temizlemenin harika bir yoludur, bu nedenle yatmadan önce duş almanız uykudan önce rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Burnunuzu temizlemek için kaynar su kullanabilirsiniz; başınızı bir tencere üzerine koyun ve başınızı bir havluyla örterek buharı soluyun. Bu işlem burnunuzdaki mukusları çabucak temizlemeyi sağlar.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #4

Nane çayı. Nane çayı boğaz ağrısını yatıştırır. Boğaz ve burundaki mukusu gevşetir.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #5

Yatmadan önce

Yatak odanızın serin ve karanlık olduğundan emin olun. Uyumaya çalışıyorsanız, ışık ve ses daha da zorlaştıracaktır. Oda dikkatinizi dağıtmadan uykuya odaklanabilmeniz için serin ve karanlık olmalı.

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #6

Yastığınızı yükseltin. Tıkalı bir burundan kurtulmanın en iyi yollarından biri birkaç yastıkla yatmaktır.  Kafanız kalbinizin üstündeyse burundaki birikim azalır. Düz yatmak burnunuzda mukus oluşmasına neden olur ve nefes almayı daha da zorlaştırır.

 

Tıkalı bir burunla uyuyabilmenin yolları #7

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu