Su lekeleri nasıl engellenir? İşte çok basit yöntemler…

Banyo temizliği, birçok kişi için zorlayıcı bir iş olabilir, ancak bu yazımızdan sonra temizlikten kaçmayacaksınız. İnatçı su lekeleriyle baş etmeden, banyonuzu tertemiz tutmanın pratik yöntemleri mümkün. Artık temizlik yaparken lekelerle boğuşmaktan yorgun düşmeyeceksiniz...

Abone Ol 

Banyo, evimizin en yoğun kullanılan alanlarından biri olup, sıklıkla su kullanımına maruz kaldığından dolayı temizlik açısından özel bir önem taşır. Musluklar, duvarlar ve duşakabinlerde oluşan inatçı su lekeleri, temizlik rutinimizi zorlaştırabilir ve yorucu hale getirebilir.

Bu lekeler sadece göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda temizlik yapıldıktan hemen sonra tekrar belirerek adeta inatçı bir şekilde geri döner.

Su lekeleriyle başa çıkmanın etkili yollarını öğrenmek, temizlik sürecini daha verimli ve keyifli hale getirebilir. Sıcak su buharı ile temizlik, doğal temizlik malzemeleri kullanma ve düzenli bakım, banyo alanınızdaki su lekeleriyle mücadelede size yardımcı olabilir.

Bu yöntemleri uygulayarak, banyo temizliğinizde daha etkili sonuçlar elde edebilir ve ferah bir banyo deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

İşte temizliğinizi keyifli ve kalıcı yapacak bazı yöntemler…

Duşakabin temizliği

Duşakabin temizliği sırasında, kabinin malzemesini göz önünde bulundurmak önemlidir çünkü her yüzeye uygulanabilecek her deterjan ve temizleme yöntemi uygun olmayabilir.

Duşakabinler metal, cam veya fayans gibi çeşitli malzemelerden yapılabilmektedir. Kişisel tercihlere bağlı olarak seçilen eşyaların malzemeleri sonradan beğenilmeyebilir, ancak bu bir sorun değildir.

Size önereceğimiz pratik yöntemlerle, duşakabin temizliği artık daha az yorucu olacak ve temizlik keyfini çıkarabileceksiniz.

Eşyalarınızın malzemesinin türüne uygun temizlik ürünleri ve yöntemleriyle duşakabininizi parlatmak ve tertemiz tutmak mümkün…Temizlik karışım malzemeleri

Karbonat

Sirke

Limon suyu

Limon tuzu

Diş macunu

Vazelin

1/1 şekilde su ve sirkeyi karıştırın

Hazırladığınız bu karışımı su lekelerinin olduğu bölgelere sıkın ve ardından bekleyin.

Bu adımları uyguladıktan sonra lekeleri fırça, sünger veya bez ile temizleyin.

Bu adımları izlemenize rağmen su lekeleri kireç şeklinde kaldıysa limon tuzu kullanmak da temizleyebilirsiniz.

Cam kısımların temizliği

Duşakabinlerdeki en zorlu lekelerden biri camlarda oluşan lekelerdir. Bu lekeler kolayca meydana gelir ve çıkarmak oldukça zordur. Leke oluştuktan kısa bir süre sonra temizlenmezse, kireç benzeri bir görünüm kazanır ve temizlemek daha da zorlaşır. Ancak size önereceğimiz pratik bir yöntemle bu işi kolaylaştırabilirsiniz.

Boş bir sprey şişesine 1 ölçek sirke ve 1 ölçek su ekleyin, ardından şişeyi sıkıca kapatıp çalkalayın.

Çalkalanan suyu lekelerin üzerine sıkın ve 5-10 dakika bekleyin.

Bekleme süresinin ardından, camlara zarar vermeyecek yumuşak süngerler ve bezlerle silin. Temizledikten sonra iyice durulamayı unutmayın. Bu basit yöntemle duşakabin camlarınızı kolayca parlatıp, tertemiz tutabilirsiniz.

Gider nasıl temizlenir?

Duşakabinlerde suyun aktığı yer olan giderler de temizlik yaparken en çok dikkat etmemiz gereken yerlerden biridir.

Gerekli özen ve dikkat gösterilmediği zaman giderler tıkanarak taşma gibi hoş olmayan durumlara sebep olabilirler…

Banyo gideri için ilk adım, giderin üstünde biriken saçları nazikçe almaktır. Ancak bu işlemi yaparken giderin yüzeyine zarar vermemeye dikkat edin, bunun için banyo fırçası kullanabilirsiniz.

Eğer giderinizde su yavaş akıyorsa, hemen bir miktar karbonatı giderin üstüne serpin. Karbonatın üzerine sirke döktükten sonra bir süre bekleyin.

Bekleme süresi sonrasında bir kap su kaynatın ve kaynar suyu dikkatlice giderin üstüne dökün.

Bu basit yöntemle, banyo giderinizde oluşan sorunlardan hızlıca kurtulabilirsiniz.

 

 

Başa dön tuşu