Stresinizi azaltmak için bir adım atın!

Yoğun günlük rutin içinde kaybolanlar, kişisel ihtiyaçlarını erteler ve kendine zaman ayırmaktan vazgeçmeye başlarlar. Uzun vadede, bu durum, öfke ve yorgunluğa yol açabilir. Temponuza dinginlik eklemek, yaşamınız için kritik önem taşır...

Abone Ol 

Stres, tüm insanların hayatında dönem dönem yaşadığı bir problemdir. Modern çağda stressiz bir hayat düşünülemez fakat stresi kontrol ederek, bizi ele geçiremeden seviyesini belirleyebiliriz.

Stresi azaltmaya karar vermeniz, kendinize vakit ayırmayı kabul etmeniz demektir.

Özellikle yoğun bir günlük rutine kendini bağlamış kişiler, kişisel ihtiyaçlarını erteleyerek bir süre sonra da tamamen göz ardı edip olduğu kişiden uzaklaşıyor, bir makine misali otomatik hareket etmeye başlıyor. Bu da, insanın yaşamını devam ettirmek için gereken durumlara ters bir davranıştır.

İnsanlar dinlenmeye, keyifli vakit geçirmeye ihtiyaç duyan canlılardır.

Mutluluk salgılayan hormonumuz serotoninin miktarı yerinde olduğunda, işlevimizde artış görünür. Daha iyi odaklanır, daha hevesli ve yaratıcı atılımlar gerçekleştirmeye meyilli oluruz. Huzurlu bir zihin de aynı şekilde, fonksiyonlarımızı olumlu yönde etkiler.

Günlük yoğun temponuzda uzun aralar veremeyeceğiniz günler vardır. Hiç ara vermemek yerine, nefes egzersizi de yapabileceğiniz 10-15 dakikalık aralar verin.

Çünkü dinlenmediğiniz vakit yorgunluğunuz artmaktadır ve en sonunda, daha uzun süre dinlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Pek dinlenen bir insan değilseniz de vücudunuzun bu ihtiyacı sizi öfkeye itebilir. Bu yüzden, ihtiyacınız olduğunu düşünmeseniz bile ara verin.

Sosyalleşmek ve doğayla yakınlaşmak için zaman bulun.

İnsanlar sosyal varlıklar olduklarından, bu ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. İnsan içine karışmak bazıları için, tek kalmaktan daha zor olabilir; bu sosyallik ihtiyacı doğayla ve hayvanlarla da vakit geçirilerek azaltılabilir. Tabii, her halükarda sevdiğiniz insanlarla da iletişim kurmak yararlıdır.

Kaliteli bir yaşam için kendinize iyi bakmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor!

Başa dön tuşu