Sırt ve boyun ağrısına iyi gelecek 6 öneri

Abone Ol 

Sırt ve boyun ağrısına iyi gelecek 6 öneri #1

İyi Uyuyun

Sırt ağrınız varsa uyumakta zorluk çekiyorsunuzdur. İyi uyuyamamak da sırt ağrınızı artırabilir. Bu döngü böyle devam eder. Bu nedenle daha iyi uyuyabilmek için sırtınızın en rahat edeceği pozisyonu yakalayabilmek önemlidir. Yan yatar pozisyonda dizlerinizin arasına bir yastık koyarak sırtınızın doğal yapısını koruyabilirsiniz. Sırt üstü yatmayı tercih ediyorsanız dizlerinizin altına yastık koymanız faydalı olacaktır.

Dik Oturun

Annelerimiz hep söyler: Dik dur. Çok haklılar, eğri oturmak, kötü duruş sırt ağrısını daha da kötüleştirir. Özellikle uzun süre oturarak çalışanların uygun olmayan pozisyonda kalmaları ciddi sırt ve boyun ağrıları yaşanmasına neden olabilmektedir. Klavyenizin üzerine doğru yumulmayın. Arkaya yaslanarak dik oturun,omuzlarınız rahat doğal pozisyonunda olsun ve bel boşluğunuzu desteklemek için yastık kullanın. Ayrıca ayak tabanınızın yere tam değiyor olması gerekmektedir

Fizik Tedavi Uzmanına Danışın

Fizik Tedavi Uzmanları size, sırtınızı koruyarak en uygun şekilde nasıl oturacağınızı, nası kalkacağınızı ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğretebilir. Ayrıca sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler konusunda da size bilgi verebilirler. Çalışmalar göstermiştir ki ,kas gücünüz ve vücut esnekliğiniz ne kadar artarsa sırt ağrınız okadar az olur. Bunun için egzersizi yaşam şeklinizi haline getirmeniz gerekir.

Sırtınız Ağrıyor Diye Sürekli Yatmayın

Sırt ağrısını hafifletmek için sürekli uzanmak yapılabilecek en kötü şeylerden biri olabilir. Uzun süre uzanmak ağrıyı artırabilir ve başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir. 1-2 günden fazla uzanmayın. Yavaş bir şekilde ayağa kalkmak ve yeniden egzersize başlamak çok önemlidir. Egzersiz sırt ağrısını hızlı bir şekilde hafifleten en etkili yollardan biridir. Yüzme, yürüyüş,plates ve yogayı deneyebilirsiniz.

Sıcak Uygulayın

Ağrılı bölgeye yaklaşık 20 dk. sıcak su torbası koymak ağrıyı oldukça hafifletir. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınızda birkaç gün sonra bile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda dönüşümlü soğuk uygulamada etkili olabilmektedir. Bu uygulamayı yaparken yanıklardan korunmak için torbanın altına uygun bir bez koymayı ihmal etmeyin ve üzerinizde torba varken uyumayın. . Ayrıca sıcak bir duş, hamam, sauna, jakuzi de sizi oldukça rahatlatabilir.

Uyarı: Doktorunuzun önerisine göre sıcak veya soğuk uygulama yapmanızı öneriyoruz.

Masaj Yaptırın

Son çalışmalar haftada bir masaj yaptırmanın uzun süreli sırt ve boyun ağrılarını azalttığını göstermektedir. 10 hafta boyunca haftada bir kez masaj yaptırdığınızda, 6 ay boyunca ağrınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Bunun dışında uzman kişiler tarafından uygulanan osteopati gibi yöntemlerle ağrınızın tedavisi mümkün olabilmektedir.

Uyarı: Ağrınızın tedavisi için öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın ki doğru tedavi için ağrının nedeni bilinmelidir.

Ağrınızın Nedenini Öğrenin

Bel ve boyun ağrılarının en önemli sebebi duruş bozukluğu. Omurgaya binen yükün eşit dağılması için dik durulması çok önemlidir.Fazla kilo ve egzersiz yapma alışkanlığının olmaması da ağrıların önemli nedenleri arasındadır.

Ancak yaşam kalitesini düşüren bel ve boyun ağrılarının nedenleri bunlarla sınırlı değil. Daha az karşılaşılmakla birlikte daha ciddi sayılan yedi önemli sebep var; fıtıklar, tümörler, omuriliğin veya omurganın çeşitli kistik hastalıkları, çeşitli kanamalar, kemik anomalileri, kemik kırıkları ve enfeksiyonlar. Ağrı, bu saydığımız nedenlerden birinden kaynaklanıyorsa bunun tedavisi genellikle cerrahi yöntemlerdir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu