Ses kısılmasına iyi gelen doğal yöntemler

Hemen hemen yaşamı boyunca herkesin başına gelmiştir. Sosyal hayatı olumsuz etkileyen ses kısıklığının altında ciddi sebepler yatıyor olabilir. Peki ses kısılmalarına ne iyi gelir?

Abone Ol 

Sesinizde çatallaşma ve titremeye neden olan ses kısıklığı, gerek sosyal hayattan iş hayatına kadar birçok alanı etkilemekle kalmaz, sağlığınız için de tehdit oluşturur.

Ses tellerinin tahriş olması, nodüller, aşırı sigara tüketimi gibi birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişen kısıklığı doğal yollarla tedavi etme yöntemleri de bulunuyor.

Uzun bir süredir devam eden ses kısıklığınız varsa doktora gözükmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan alternatif tıp teknikleriyle boğazları yumuşatmak ve ses kısıtlığını gidermek de mümkündür.

İşte evde uygulayabileceğiniz yöntemler…

Bıldırcın yumurtası

Çiğ bir şekilde bıldırcın yumurtası içmek, ses kısıklığına iyi geliyor. Düzenli bir şekilde her gün 1 tane bıldırcın yumurtası içtiğinizde daha rahat nefes almaya başladığınızı da fark edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Antimikrobiyal özelliklere sahip olan elma sirkesi ses kısıklığı için de faydalı bir bitkisel çözüm olabilir. Bunun için; bir çay bardağı suya 1 – 2 çorba kaşığı doğal elma sirkesi ve bir çay kaşığı balı karıştırarak günde 2-3 kez tüketiniz.

Ballı bitki çayı

Tercih edeceğiniz herhangi bir bitki çayına gün içerisinde 2 kere bir tatlı kaşığı bal, 4-5 damla limon damlatarak ekleyerek ses kısıklığına ve kuruluk, tahrişlik gibi diğer ağız ve boğaz rahatsızlıklarını giderebilirsiniz.

Zencefil

Boğaz ağrılarına iyi gelen, şişen bademcikleri indiren zencefil ses kısıklığının çok daha kısa sürede düzelmesini mümkün kılıyor.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsak, hastalıkların çok daha kısa sürede düzelmesine yardımcı oluyor. Yemeklere katabilir, çiğden yutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu