Şekersiz bir diyete başlamak için 5 ipucu

Şeker tüketiminizi azaltmak mı yoksa sağlıksız besi yemeklerinden tamamen kurtulmak mı istiyorsunuz? Şekersiz yemeyi deneyen herkes, her başlangıcın zor olduğunu bilir. Bu nedenle, başlamanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını sunuyoruz.

Abone Ol 

Gelecekte şekeri bırakmaya mı karar verdiniz ? Bunu yapmak için iyi sebepler var. Şeker sadece şişmanlatıcı olarak kabul edilmez , aynı zamanda bizi hasta eder. Düzenli olarak bol miktarda şeker tüketen herkes, diğer şeylerin yanı sıra diş çürümesi, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riski taşır. Ancak şekeri tamamen kesmek çoğu insan için büyük bir zorluktur. Tatlı, şekerli yiyecekler bize iyi geldiğinden, bize enerji verir ve mutluluk hormonu salgılar. Şekeri tamamen bırakmayı zorlaştıran da budur. Çünkü tatlı bir şeye duyulan özlem, ödül sistemimize hitap ettiği için kesinlikle bağımlılık benzeri özelliklere sahiptir. Ek olarak, çoğu zaman fark edilmeden şeker yiyoruz. Şeker hemen hemen her işlenmiş gıdada gizlidir.

Şekersiz diyet: Nasıl başlanır?

Fakat şeker tüketimimizi nasıl azaltabiliriz ve ideal olarak şekerden tamamen nasıl kurtulabiliriz? Aşağıdaki ipuçları şekersiz bir diyete başlamayı kolaylaştırır: 

1. Mutfağınızdan şekeri yasaklayın

Sağlıksız tatlılıklardan tamamen kurtulmak için mutfak dolaplarınızdan çikolata, meşrubat ve şekerlemeler gibi tüm güzellikleri temizlemelisiniz – bu sayede sağlıksız lezzetleri yemeye bile meyilli olmazsınız. Süpermarkette alışveriş yaparken disiplinli olun. Sepetinize yalnızca sağlıklı, işlenmemiş gıdalar gelmelidir.

2. Lif ve protein tüketin

Çoğu zaman aç olduğumuzda canımız şeker çeker. Bu nedenle öğünlerinizde lif oranı yüksek ve proteinden zengin besinlere ağırlık vermelisiniz. Bu, kan şekeri seviyenizin yemekten sonra yavaşça yükselmesini sağlar ve bu da daha uzun süreli tokluk hissi sağlar. Mükemmel protein kaynakları balık, et, süt ürünleri, kuruyemişler ve baklagiller. Diyet lifi öncelikle meyve ve sebzelerde ve tam tahıl ürünlerinde bulunabilir.

3. Bir bardak su için

Mideniz gurulduyor ama öğle yemeğine hala çok mu uzaktasınız? Bir parça çikolatayı ya da bir avuç sakızlı ayıyı çabucak kemirmek yerine, şu ipucunu denemelisiniz: Bir bardak su için. Birkaç dakika sonra açlık giderilmelidir. Sebep: Sıklıkla açlığı susuzlukla karıştırırız .

4. Malzemeleri kontrol edin

Salata sosları, müsli veya hazır yemekler – şeker, işlenmiş gıdaların çoğunda gizlidir. İdeal olarak, bu nedenle her gün kendi yemeklerinizi hazırlamalı ve öncelikle işlenmemiş ve taze yiyeceklere güvenmelisiniz. Ama yürekten – günlük hayatın stresinde bunu her zaman kim başarır? Şeker tuzaklarından mümkün olduğunca kaçınmak için bir şey yardımcı olur: Ürünlerin üzerindeki malzemeleri kontrol edin ve birbirleriyle karşılaştırın. Kamufle edilmiş şeker genellikle “-oz” ile biter, örneğin glikoz, fruktoz, dekstroz, maltoz veya laktoz.

5. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak fındık

Canınız çekiyorsa, bir avuç fındık yiyin. Sağlıklı atıştırmalık, potasyum, magnezyum ve B ve E grubundan vitaminler gibi bol miktarda besin içerir. Ayrıca, küçük güç paketleri, iştahınızı hızla gideren sağlıklı yağ asitleriyle doludur. Ek olarak, yağlar kardiyovasküler sisteminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu