Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmenin formülü

Abone Ol 

Ramazan dönemi boyunca sağlıklı beslenirken, koronavirüs salgınına karşı bağışıklığı kuvvetlendirmek büyük önem taşıyor. Değişen yemek saatleri ve uzun süreli açlıktan sonra doğru besinleri tüketerek, hem kontrol dışı kilo alımına hem de oluşabilecek sindirim bozukluklarına engel olunabilir. Oruç tutarken sağlıklı kalmanın püf noktalarını açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, “Pandemi nedeniyle hareket alanımızın kısıtlı olduğu Ramazan ayı boyunca uzun saatler aç kalmak, tercih edilen besinler, susuzluk gibi faktörler; başta hızlı kilo alımı olmak üzere bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıklarla baş etmenin yolu ise sağlıklı ve kaliteli besinleri, güvenilir kaynaktan tüketmekten geçiyor. Sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ancak güçlü bir bağışıklık sistemi ile mümkün. Bu noktada da ton balığı, sofralar için en önemli besinlerden biri olarak karşımıza çıkıyor” diyen Yiğit, koronavirüs salgınına karşılık Ramazan’da bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğinin önemini vurguluyor.

Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmenin formülü #1

İftarı sağlıklı, enfes menülerle karşılayın

Özellikle Ramazan ayında dengeli ve sağlıklı beslenmenin, yaşam tarzına entegre edilmesi gerektiğinin altını çizen Yiğit, “İçerdiği Omega-3 sayesinde vücutta yağ depolanmasını engelleyerek, hızlı yağ yakımı sağlayan balık; hücrelerin yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin korunmasında, beyin damarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasında etkili mucizevi bir besin olma özelliği taşıyor.

Ton balığı tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin, Hint ve Atlantik Okyanusu’nun temiz ve derin sularından sofralarımıza gelen ton balıklarını gönül rahatlığıyla tüketmek mümkün. Ayrıca gereken enerjiyi sağlıklı kaynaktan sunan ve böylece fazla kilo almamanıza destek sunan ton balığı sayesinde hem sağlıklı hem de lezzetli iftar menüleri hazırlayabilirsiniz. Yüksek Omega- 3 içeren zeytinyağlı ton balığı kullanarak 4 tahıllı salatadan makarnaya,  yulaf unlu pizzadan zeytinyağlılara kadar ziyafet tadında iftar menüleri hazırlayabilir; zinde ve sağlıklı bir oruç ayı geçirebilirsiniz.” dedi.

Ramazan ayını sağlıklı ve zinde geçirmenin formülü #2

Sindirim problemleri yaşam kalitenizi düşürmesin

Oruç ayı boyunca tercih edilen besinlerin güvenilir ve kaliteli olmasından miktarına, yemek yeme hızından tüketilen su oranına kadar birçok etkenin sindirim sistemiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirten Berrin Yiğit, “İftar ve sahurda tüketilen sağlıksız besinler, şişkinlik, gaz, kabızlık gibi sorunlara yol açarken, uyku kalitesini, dolayısıyla yaşam kalitesini de doğrudan etkiler. Bu sebeple mideyi yormayan, uzun süre tokluk hissi yaşatan, protein, vitamin ve Omega-3 bakımından zengin besinlere sofralarda yer vermek için en doğru zaman. Küresel salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler arasında ton balığı öne çıkıyor. Metabolizmayı güçlendirerek sindirimi kolaylaştıran bu besin, gün boyu tokluk hissi vererek, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerali de sağlıyor” diyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu