Matcha Çayı nedir? Faydaları nelerdir?

Matcha çayının faydalarını okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Abone Ol 

  Son yılların çokça söz adından edilen çayı olan Matcha aslında Japon kültüründen kullanılan toz yeşil çay türüdür. Özel olarak yetiştirilip, işlenen bu çay ayrıca wagashi tatlı türlerinde, yeşil çaylı dondurmalarda kullanılmaktadır.

Matcha Çayının Faydaları?

Kanser Riskini Azaltır

İçerisinde bulunan bol miktardaki kateşin vücudu tehlikeli serbest radikallerden korunmasını sağlar. Ayrıca LDL kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, kan şekerini dengeler ve yağlanmayı önler.

Odaklanmayı Sağlar

Kahveden 4 kat daha fazla kafein içeren bu çay enerji ve uyarı dozunu yükselterek odaklanmayı sağlıyor. İçerisindeki aminoasitler Matcha çayının uyarıcı etkisini maksimum seviyeye çıkarıyor.

Metabolizmayı Hızlandırır

Kalorisi yok denilecek kadar az olan Matcha çayı kilo vermenize çok yardımcı olacaktır. Düzenli olarak Matcha çayı tüketmeniz hücrelerdeki termogenezi arttırarak daha hızlı kalori yakılmasını sağlıyor.

Stresi Azaltıyor

En çok ‘övülen’ aminoasitlerden L-theanine, matcha çayında yoğun olarak bulunuyor. Peki bu aminoasitleri faydası nedir derseniz uykunuz gelmeden zihninizi dinlendirmenize ve rahatlamanıza yardımcı oluyor. Bardakta meditasyon ismi Matcha çayına çok uygun bir terimdir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu