Leonardo da Vinci’nin çizimi rekor fiyata satıldı

Abone Ol 

Rönesans döneminin önemli sanatçılarından Leonardo Da Vinci’nin Head of Bear (Bir Ayının Başı) adlı çizimi İngiltere’deki Christie’s müzayede evi tarafından geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldı. Edilen gelir, Leonarda da Vinci’nin 2001 yılında 11 milyon dolara (yaklaşık 97 milyon lira) satılan önceki rekorunu aştı.

Leonardo da Vinci'nin çizimi rekor fiyata satıldı #1

Kullanılan teknik ustalık gerektiriyor

Bununla birlikte, Christie's alıcıların kimliğini açıklamadı. Ancak, kurum çizimin usta sanatçının özel koleksiyonlarda bulunan yalnızca birkaç eserden biri olduğunu duyurdu. Çizim, uçuk pembe-bej kağıt üzerinde gümüş nokta tekniği kullanılarak oluşturuldu ve Leonardo da Vinci’nin 1480'lerin başlarına kadar uzanan küçük ölçekli hayvan çizimleri arasında yer alıyor. Sadece 7x7santimetre boyutlarında olan Head of a Bear (Bir Ayının Başı) adlı çizim 500 yıldan daha eski olma özelliğini taşıyor.

Christie's'de eski çizimler konusunda uzman olan Laetitia Masson, da Vinci’nin kullandığı yönteme ilişkin “çok zor bir teknik çünkü gerçekten hiçbir hatayı kabul etmiyor” dedi. Masson, da Vinci’nin genel olarak doğadan ve hayvanlardan etkilendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu