Kurutulmuş meyveleri tüketmek gerçekten faydalı mıdır?

Kuru meyvelerin şeker oranı oldukça yüksektir... Peki bu meyveleri tüketmek ne derece sağlıklıdır? Çok tüketirsek ne olur? İşte tüm detaylarıyla...

Abone Ol 

Kurutulmuş meyveler nelerdir?

Direkt olarak adından da anlaşılacağı gibi, kurutulmuş meyve, gıda kurutucularında kurutulan kurutulmuş meyvedir. Kurutma işlemi sırasında meyveden sıvı çıkarılır. Bu sadece meyveyi dayanıklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda bakteri ve küflere karşı dirençli hale getirir .

İki farklı kurutma işlemi vardır:

Isı ile kurutma: Meyveler güneşte veya kurutucuda kurutulur. Rengi korumak için kükürt dioksit ve yağlar da kullanılır. İşlem sonunda kuru meyvenin su içeriği yüzde 10 ile 30 arasındadır.

Şok dondurma ve vakumlama: Diğer bir kurutma yöntemi ise şok dondurma ve vakumlamadır. Bu kurutma türünde kükürt ve yağlar kullanılmaz ve sonunda sıvı içeriği sadece yüzde beş civarındadır.

Kurutulmuş meyve ne kadar sağlıklıdır?

Kurutulmuş meyvenin tadının tazesinden daha tatlı olması da cezbedicidir: meyvede bulunan fruktoz, dehidre edilerek ve kurutularak konsantre edilir. Kuru meyvedeki şeker, tatlılardaki kadar çabuk kana karışmasa da metabolizmayı fazladan zorlar. Bu sebeple meyvenin kuru olanı tazesine oranla daha çok şeker içerir.

En faydalı 5 meyve kurusu nedir? | Sağlık

Çok fazla kuru meyve yediğinizde ne olur?

Kurutulmuş meyve, sindirime yardımcı olan lifler açısından oldukça zengin ve yüksektir ; Bununla birlikte, hassas bir sindirim sistemine sahip kişiler gaz ve ishal ile reaksiyona girebilir bu durum bazı problemler yaratabilir. Bu yüzden de miktarına dikkat ederek tüketmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu