Kuru temizleme etiketli çamaşırlar nasıl yıkanır?

Kuru temizleme işareti taşıyan giysilerin nasıl temizlenmesi gerektiğine dair önemli ipuçları bulunuyor.

Abone Ol 

Evde kendi başınıza bazı kıyafetleri temizleyebilir ve böylece hem masraftan kaçınabilir hem de giysilerinizi koruyabilirsiniz.

İşte size evde kuru temizleme yapmanıza yardımcı olacak bazı püf noktaları:

  1. Havalandırma: Hafif koku veya lekesi olmayan giysileri 48 saat boyunca açık havada asarak kötü kokuları giderebilir ve giysilerinizi tazeleyebilirsiniz. Bunu yaparken giysilerin ömrünü de uzatmış olursunuz.
  2. Nokta atışı temizlik: İşlemeli giysilerinizdeki küçük lekeleri ve makyaj kalıntılarını bulup, nemli bir mikrofiber bezi uygun bir deterjanla hafifçe silerek çıkarabilirsiniz.
  3. Etikete güvenmeme: Her kuru temizleme işareti taşıyan giysinin kuru temizlemeye uygun olmadığına dikkat etmelisiniz. Pamuk, polyester, naylon veya akrilik gibi giysileri evde tersine çevirerek veya 30 derecede yıkayarak temizleyebilirsiniz.Çamaşır Yıkama Ayarları Nasıl Olmalıdır? - Güncel Oku
  4. Kaşmir ve çamaşır makinesi: Kaşmir giysilerinizi, düşük kimyasal içeren kuru temizlemecilere götürerek veya çamaşır makinesinde düşük sıcaklıkta ve tersine çevrilmiş olarak yıkayarak temizleyebilirsiniz.
  5. Güvelerden korunma: Kuru temizleme gerektiren giysileri güve yumurtalarından korumanın bir yolu, giysileri buzluğa koymaktır. Bu, güve yumurtalarını öldürerek giysilerinizi güve saldırısından koruyabilir.
  6. İpekleri buharlama: Hassas kumaşlar için buharlama yöntemi hafif lekelerin temizlenmesine yardımcı olabilir. İpeği, kaşmiri veya akriliği buharla gevşetip, ardından giysi fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz.
  7. Hızlı çözüm: Kırmızı şarap ve yağ lekeleri için tuz veya sodalı bezler kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerle kısa sürede lekeleri çıkarabilirsiniz.

Unutmayın ki her kıyafetin kuru temizlemeye ihtiyacı olmayabilir. Yukarıdaki ipuçlarını kullanarak bazı kıyafetlerinizi evde temizleyebilir ve kuru temizleme masraflarından tasarruf edebilirsiniz.

Ancak hassas ve değerli giysilerinizi profesyonel kuru temizlemecilere bırakmak en doğrusu olacaktır.

Başa dön tuşu