Kraliçe’nin tahtı kime kalacak? İşte merak edilen veraset sıralaması!

Abone Ol 

Son dönemlerde İngiliz kraliyet ailesinde II. Elizabeth’ten sonra tahtın kime devredileceği tartışma konusu oldu. Veraset kuralındaki değişiklikler ve kraliyet ailesine yeni üyelerin katılması tahta kimin geçeceği konusunda merakları daha da arttırdı.

Perth Antlaşması kadın erkek haklarını eşitledi

17. yüzyıldan beri tahtta erkeklerin öncelikli olduğu bir dönem hakimdi.  Prensler, taht sıralamasında yaşça kendilerinden büyük olan bir prenses olsa dahi sırf erkek oldukları için sıralamada önceliğe sahiptiler. 2015’te yürürlüğe giren Perth antlaşması, tahta geçecek kişi konusunda cinsiyet ayırt etmeyen bir tutumu getirdi.

Veraset çizgisindeki sıralama nasıl olacak?

Yeni yasayla varisler artık adil bir çizgide sıralamada yer alıyor. İşte kraliçe II. Elizabeth’ten sonra tahta geçecek isimler:

1.Galler prensi Charles

Príncipe Charles: Funcionário demitido por escândalo com empresário

Kraliçe II. Elizabeth’in en büyük oğlu olan Charles Philip Arthur George, veraset sıralamasında birinci sırada yer almakta. Kraliçe II. Elizabeth’ten sonra tahta geçecek ilk varis olarak kabul edilen  Prens Charles, eski eşi prenses Diana ile 1996’da boşandıktan sonra 2005’te Camilla Parker Bowles  ile evlendi. Prens Charles tahta geçme durumunda eşi Camilla Parker’ın kraliçe eş unvanına sahip olmasını istediğini duyurdu.

2. Prens William

Prens William: Kesinlikle ırkçı bir aile değiliz

Charles ve Diana’nın ilk çocuğu olan Prens William tahta geçecek isimler arasında ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca Prens William, Kraliçe Elizabeth adına pek çok kraliyet görevini yerine getirmekte.

3. Cambridge prensi George

Prince William Comforts Prince George as England Loses Euro Finals: See George's Reaction to the Huge Match | PEOPLE.com

22 Temmuz 2013’te doğan George Alexander Louis, Prens William ve Cambridge Düşesi Catherine’nin en büyük oğlu olarak taht sıralamasında üçüncü sırada yer almakta.

4.Cambridge Prensesi Charlotte

PRENSES CHARLOTTE NE ZAMAN TAÇ GIYMEYE BAŞLAYACAK? - ÜNLÜ İNGILTERE - 2022

2 Mayıs 2015’te dünyaya gelen prenses Charlotte, sıralamada küçük erkek kardeşinden önde yer aldı. Aynı zamanda kendisinden daha genç bir erkek tarafından geçilmeyen ilk kadın olarak Perth antlaşmasının önemli bir sembolü oldu.

5.Cambridge Prensi Louis Arthur Charles

Louis de Cambridge : News, photos & vidéos sur Louis de Cambridge

23 Nisan 2018’de dünyaya gelen Prens Louis, Prens William’ın en küçük oğlu olarak sıralamada beşinci sırada yer aldı. Sıralamada kız kardeşinden sonra gelmesi kadın erkek eşitliğinin güzel bir sembolü.

6.Prens Harry

www.haberler.com/i/06/_7458_b.jpg

Charles ve Diana’nın en küçük oğlu olan Prens Harry,  ağabeyi Prens William’ın çocuklarının dünyaya gelmesiyle, taht sıralamasında oldukça geriye düşerek altıncı sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu