İstanbul’un Bitpazarları

Abone Ol 

Hiç bitpazarından yapılan alışverişin ne kadar keyifli olduğunu düşündünüz mü? Gelin biz size bu benzersiz deneyimden bahsedelim. Girdiğiniz ilk andan itibaren kentin keşifçi insanlarından oluşan bir kalabalığa karışacaksınız. Fonda çalan eski zamanlardan kalma bir plak sizi enerjik tutmaya yardımcı olacak. Sizi kendine çeken tezgahların arasında dolaşırken, farklı kokulardaki tütsülerin verdiği huzur adımlarınıza eşlik edecek. Bir sonraki tezgahta ne olduğunu bilmemenin yarattığı merak hiç bitmesin isteyeceksiniz. Gün bitiminde keşifleriniz sonucunda satın aldığınız ürünlerin içerisinde karşılacağınız sürprizlere de hazırlıklı olun. Belki eski bir kitabın arasındaki sararmış fotoğraf karesi belki bir not defterinin içinde kime ait olduğunu bilmediğiniz cümleler… Merak, heyecan ve doyasıya alışverişi bir araya getiren İstanbul bitpazarlarından sizin için seçtiklerimizi inceleyin.

İstanbul'un Bitpazarları #1

Feriköy Antika Pazarı

Vintage, antika, retro! 2009 yılından itibaren Feriköy'de kurulan pazarda dört yüzden fazla tezgah bulunmakta. Oldukça popüler olan bu pazarda antika bolluğunun içinden edineceğiniz her biri koleksiyon parçası olmaya aday ürünleri, evinizde yaşatmaya devam edebilirsiniz. Giyim ürünlerinden ziyade plak, dekorasyon parçaları, bijuteri ürünleri, eski paralar, kartpostallar gibi objelerin çeşitliliğiyle şöhreti olan Feriköy Antika Pazarı’nı, pazar günleri saat 09.00 ve 18.00 arasında keşfedebilirsiniz. Ayrıca Feriköy'deki organik pazar ile aynı gün kurulduğundan, pazar gezinizi ikiye katlama imkânınızın da olduğunu hatırlatalım

(Cumhuriyet, Semt Pazarı No:8, 34380 Şişli)

İstanbul'un Bitpazarları #2

Çukurcuma Antika Pazarı

Avrupa Yakası'nda en iyi antikacıların yer aldığı bir diğer inci… Ürün çeşitliliği açısından el yapımı ve antika sevenleri doyuma ulaştırıyor. Çukurcuma ve Faikpaşa caddeleri boyunca yapacağınız yürüyüşte eski dönemlere ait parçaları keşfedebileceğiniz birçok nokta var. Çukurcuma'nın Antika satıcıları da yaptıkları işe ''sanat'' olarak bakıyor ve sanatlarına da bir o kadar bağlılar. Aldığınız değerli parçaların yanında satıcılarla yapacağınız sohbetin de sizi doyuracağından şüpheniz olmasın. Çukurcuma semtinin tarihten saklayarak koruduğu, geçmiş dönemlere ait anıların sergilendiği dükkânlarını gezmelisiniz.

(Çukurcuma Caddesi, Firuzağa, 34425 Beyoğlu)

İstanbul'un Bitpazarları #3

Horhor Bitpazarı (Horhor Antikacılar Çarşısı)

Tarihi Yarımada'da konumlanmış, eski eşyaların dingin kokusunun geziniz boyunca burnunuzdan gitmeyeceği bir adres. Konumu ve büyüklüğü dolayısıyla oldukça popüler olan Horhor Bitpazarı yedi katlı ve iki yüzden fazla dükkânla hizmet veriyor. Dükkânların her birinde kıymetli parçalar var ve hepsi gezmeye değer. Çarşıda avizeden daktiloya kadar geniş çeşitlilikte ürünler bulunuyor. Yılların eskitmek yerine güzelleştirdiği her ürün, adeta bir sanat eseri gibi dükkânlarda sergileniyor. Bu çarşıda antika satışının yanında, değerli eşyalarınızın sizinle kalmaya devam etmesi için güvenilir restorasyon ve tamir hizmeti de bulunuyor. Geçmişe yaptığınız gezinizden alacağınız her bir parça, aile yadigarınız olmaya değecek nitelikte.

(İskenderpaşa, Horhor Caddesi/Kırk Tulumba Sokak No:13, 34080 Fatih)

İstanbul'un Bitpazarları #4

Kadıköy Bitpazarı & Kadıköy Antika Pazarı

Anadolu Yakası’nın sevilen semti Kadıköy'de cuma günleri bitpazarı, pazar günleri de antika pazarı kuruluyor. Haftanızın iki gününü Kadıköy pazarlarına ayırmak için sebebiniz çok. İkinci el ev eşyaları, anı dolu giyim ürünleri, günümüz modasına göz kırpan dekoratif objeler, şık ve vintage saatler… Özellikle Kadıköy bitpazarı ekonomik fiyatlarla kaliteli parçaları bir araya getirdiğinden popülerliğini hep koruyor. Antika pazarında yer alan tezgahlar ise ürünlerin çeşitliliğiyle tatmin ederken geçmiş dönemlere keyifli bir yolculuk yaptırıyor. Satıcıların ürünleri hakkında bilgili olması ve ziyaretçilerle son derece ilgilenmesi de alışverişinizin kalitesini artırıyor. Özetle, her iki pazar da ürün yelpazesi bakımından oldukça geniş ve vakit ayırmaya değer

(Hasanpaşa Mahallesi, Uzunçayır Caddesi No:2/34, 34722 Kadıköy)

İstanbul'un Bitpazarları #5

Üsküdar Antikacılar Çarşısı

Neredeyse yarım asırlık bir geçmişi olan Üsküdar Antikacılar Çarşısı, pazar kültürünü koruyarak yaşatmaya devam ediyor. Dükkân sahipleri eski İstanbul'un anılarıyla dolu, hoşsohbetli ve sattıkları ürünler hakkında bilgili. Buna ek olarak, yılların oluşturduğu bir dostlukla işini sürdüren esnaf, sizi aradığınızı bulmanız için doğru adrese yönlendirmekten de çekinmiyor. Son derece merkezi bir konuma sahip olan çarşı, içerisinde nadide parçaları bulundurması sebebiyle antika ve nostalji tutkunlarının vazgeçilmez noktası. Pazar gezinizi yaparken, antika dükkânlarının arasında gizlenmiş sahafları da gözden kaçırmamanızı öneriyoruz.

(Mimarsinan Mahallesi, Bulgurlu Mescit Sokak No:21 34672 Üsküdar)

İstanbul'un Bitpazarları #6

Dolapdere Bitpazarı

Feylosof sokak boyunca kurulan Dolapdere Bitpazarı birçok yönüyle ziyaretçilerini mutlu ediyor. Uzun ve dar bir sokak olan Feylosof‘un bir tarafını güler yüzlü satıcılar diğer tarafını ise tezgahlar süslüyor. Tezgahlardaki keşfedilmeyi bekleyen ürünler ise çeşit çeşit. İkinci el ev eşyaları, kıymetli eski kıyafetler, nadir bulunan plaklar, değerli kasetler… Ürün fiyatlandırması olarak da listemizin en ekonomik pazarının Dolapdere Bitpazarı olduğunu söyleyebiliriz. Cumartesi gecesinden kurulmaya başlanan tezgahlar, pazar günü de gün boyu ziyaretçilerini bekliyor. Hafta sonunuzu Feylosof sokağa ayırarak keyifli bir alışveriş yapabilir, pazar kültürünü tadabilirsiniz. Gezinizin sonunda, pazar alanına çok yakın olan ve mimarisi ile büyüleneceğiniz Panayia Avangelistria Rum Kilisesi’ne de mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

(Yenişehir Mahallesi, Hacı İlbey Sokak No:13, 34435 Dolapdere)

İstanbul'un Bitpazarları #7

Eminönü Bitpazarı (Küçükpazar)

Eminönü Bitpazarı, Tarihi Yarımada’nın değerli noktalarına yakın olan konumu sebebiyle epey ünlü ve “Küçükpazar” adıyla da biliniyor. Cumartesi günleri erken saatte kurulan pazar, listemizin diğer pazarlarına göre küçük bir alanda kurulmasına rağmen geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Evinizde odak noktası olmaya aday dekoratif objeler, eski oyuncaklar, antika parçalar ve daha fazlasının yer aldığı her tezgah görülmeye değer. Alışverişinizden sonra, pazarın yer aldığı konumu değerlendirebilmeniz adına ara sokakları ve tarihi noktaları keşfedebileceğiniz küçük bir rota oluşturmanız da keyifli olabilir.

(Hoca Gıyasettin, Saatçi Yokuşu, No:3 34134 Fatih)

İstanbul'un Bitpazarları #8

Vintage modaseverlere; Sentetik Sezar

Pazar gezmeye vaktiniz olmayabilir ve giyim tarzınıza vintage dokunuşlar eklemeyi istiyor olabilirsiniz. Sentetik Sezar ürünleri çabasız bir şekilde kombinin imza parçası haline gelmeyi başarıyor. Mağazada dış giyimden aksesuara kadar ürün çeşitliliği var. Kadıköy ve Beşiktaş’ta yer alan butiklerinde moda severleri stil sahibi ürünlerle kavuşturan işletme, online satış hizmeti de veriyor. Dolabınıza ekleyeceğiniz farklı dönemlere ait parçalarla geçmişe dokunabilir, stilinizde fark yaratabilirsiniz.

(Bahariye Şubesi: Osmanağa Mah. Süleyman Pașa Sok. No:16/A Kadıköy)

(Beşiktaş Şubesi: Ihlamurdere Cad. Yeniyol Sok. No:1/A Beşiktaş)

İstanbul'un Bitpazarları #9

Bitpazarlarına gidecekler için alışveriş tavsiyeleri

– Gezinizi yaparken doyasıya gezebilmeniz için rahat kıyafetler ve konforlu bir ayakkabı giymenizi öneririz.

– Ürün çeşitliliği daha fazla olacağından erken saatlerde pazar alanına gitmenizde fayda var.

– Mutlaka yanınızda nakit para bulunsun. Çünkü kredi kartının geçmediği tezgahlar olabilir, pazar alanından uzaklaşıp ATM ararken beğendiğiniz bir ürünü kaçırmayı istemezsiniz.

– Satıcılarla pazarlık yapabilirsiniz, bu sayede alışverişiniz daha ekonomik ve eğlenceli bir hale gelecektir.

– Çok beğendiğiniz fakat tamiri zor gibi gözüken bir ürünü yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli yerlerde kullanabilirsiniz. Hayallerinizde sınırsız olun!

– Pazar gezinizde yalnız olun ya da gezmekten yorulmayacak bir arkadaşınız size eşlik etsin, uzun ve keşif dolu alışverişin tadını çıkarın!

(oggusto.com)

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu