İstanbul Kız Lisesi mezunlar derneğiyle yaşıyor

Bir zamanlar, aynı dönem okul sıralarında birbirlerine destek olan mezunların bir araya gelip ilk günkü heyecan ile oluşturdukları dernek aracılığı ile okulun tarihi ve ismini yaşatılmaya devam ediliyor..

Abone Ol 

Hemen hemen birçok kişinin bitirdiği okulların bir mezunlar derneği vardır.

Bu dernekler çeşitli etkinlikler düzenlerler ve üyeleri ile sık sık mezun oldukları okula dair programlar yaparlar.

Bu kapsamda dernek üyeleri; bazılarına üye olur ve hatta bazılarının etkinliklerini yakından takip eder; fakat her zaman bu dernekler hayatımızın ortasında yer almaz.

Bu derneği diğerlerinden ayıran farklı bir hikayesi var

İstanbul Kız lisesi Mezunları Derneği, okulunun tarihi ve ismini yaşatma amacı nedeni ile diğerlerinin arasından sıyrılıyor.

Uyum içinde çalışılıyor

Uzun yıllar Birnur Özümert başkanlığı ile devam eden Mezunlar Derneği’nin yeni başkanı Melike Diridiri, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile birlikte uyum içinde çalışıyor.

Etkinlikler düzenleniyor

Gerek okullarının bulunduğu binanın içinde yaptıkları etkinliklerle gerekse farklı mekanlarda üyelerinin bir araya gelmesiyle o eski bütünlüğü devam ettirme gayretini sürdürüyorlar.

İstanbul Kız Lisesi’nin tarihçesi

İstanbul Kız Lisesi’nin kuruluş tarihi 1850 tarihine kadar dayanıyor. 1988 yılına kadar aynı isimle, Cağaloğlu’ndaki tarihi binasında hizmet veren okul bu tarihten sonra “Cağaloğlu Anadolu Lisesi” adı altında eğitim vermeye devam ediyor.

İstanbul Kız Lisesi olmadan önce okulun ismi sırasıyla; Mekteb-i Mülkiye-i Şahane, İstanbul İnas Sultanisi (1913) ve Bezmialem Sultanisi (1915) olarak da kullanıldığı biliniyor.

İstanbul Kız Lisesi - Vikipedi

Köklü geçmişe sahip bir okul

Okulu, Sultan 2. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülmecit’in Validesi Bezmialem Valide Sultan’ın yaptırdığı kayda geçen bilgiler arasında.

Ayrıca 1924 yılında kız liseleri arasındaki ilk Türkiye Voleybol şampiyonu olarak da İstanbul Kız Lisesi’nin adı geçiyor.

Osmanlı eğitim reformlarını yansıtan binası ise günümüze kadar korunarak geliyor.

idealmedia

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu