Hem saf hem temiz olan papatyanın her alanda kullanımı

Anlamı gibi kendi de güzel olan papatya, bahar aylarında sıkça karşımıza çıkan narin bir çiçek türüdür. Evde kullanıldığı gibi sağlık anlamında da bizim için oldukça faydalıdır.

Abone Ol 

Papatyanın en sık kullanım alanları arasında çay olarak kullanımı yer almaktadır. Sağlık açısından da oldukça sık kullanılan papatyanın çay olarak kullanımı da doğal ilaç olarak da nitelendirilmektedir. Kullanım açısından oldukça kolay bir bitki olan papatya genellikle kurutularak kullanılmaktadır. Böylece doğal bitki çayı elde edebilmek oldukça kolaydır. Hem evlerinizi güzelleştirmek hem de bağışıklığınızı güçlendirmek için tüketilebilecek kullanışlı bir bitkidir. İşte papatya ile ilgili detaylar

Papatyanın Faydaları Nelerdir?

Papatya tıbbi anlamda oldukça faydalı bir bitki olup genellikle çay olarak kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan antienflamatuar özelliği ile cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Cildi sıkılaştırma, temizle ve canlandırma etkisi olan papatya, cilde papatya çayının suyunun tonik şeklinde uygulanması şeklinde kullanılmaktadır. Papatya çayı buharı gribal enfeksiyonlar sonucu oluşan üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Göz kapağı iltihaplanması tedavilerinde de kullanılan papatya, sadece göz iltihaplanmalarında değil idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de oldukça önemli bir role sahiptir. Sindirim sistemi ve bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Regl döneminde etkili bir ağrı kesici işlevi görmektedir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığı açısından da oldukça etkili bir bitkidir.

Papatyanın Faydaları Nelerdir? Papatya Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? - Sağlık Haberleri

Papatya Nasıl Kullanılır?

Papatya hem evimize renk hem sevdiklerimize moral katar. Sevdiğinizi mutlu etmek için bir demet papatya yeterlİ olacaktır. Fakat sadece evlerde yada sevdiklerimizi mutlu etmek için kullanılmaz göründüğünden çok daha faydalıdır ve bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Papatya en fazla çay olarak kullanılmaktadır. Bitkisel çaylar arasında kullanımı oldukça fazla olan papatya hazımsızlık ve spazm gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Papatya çayını hazır bir şekilde marketlerden poşet çay olarak temin edebileceğiniz gibi aktardan alacağını kurutulmuş papatya demetleri ile de evde kendiniz yapabilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken birkaç kuru papatya tanesi üzerine sıcak su dökülür ve 5-10 dakika demlenmesi beklenir ardından bir bardağa konularak içilmek için hazırdır.

Papatya anlamı nedir? Kimlere hediye edilir?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının faydaları hakkında önemli bilgiler blog sayfamızda...

Papatya görünümü kadar tadı da güzel olan bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurutulup çay haline getirilerek tüketilen papatya çayı sağlık açısından da oldukça önemli doğal bitki çayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi olarak papatya çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hazımsızlık soruna iyi gelen papatya çayı uzmanlar tarafından da önerilmektedir.
 • Mide spazmı başta olmak üzere spazma iyi gelen papatya çayı spazmın çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Regl sancısının giderilmesinde oldukça faydalı bir bitkisel çaydır.
 • Ülser ve mide yanmaları açısından faydalıdır.
 • Basur problemi sonucu oluşan basur memelerindeki ağrının giderilmesinde ve rahatsızlığın tedavi edilmesinde faydalı bir bitkisel çaydır.
 • Kan şekerini dengelemektedir.
 • Sırt ve bel ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Böylece sinirleri gevşeterek uykusuzluğa iyi gelmektedir.
 • Sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle papatya çayı buharını solumak bu solunum yollarını açar ve kişisinin gün içinde daha rahat etmesini sağlamaktadır.
 • Cildi güzelleştirir daha canlı görünmesini sağlamaktadır.
 • Diş eti sağlığı açısından da faydalı bir bitkidir. Diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Alerji belirtilerini azaltmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu