Hayır diyebilmenin yolları! İstemediğin şeyi yapmak zorunda değilsin

Sosyal çevrende her şeyi kabul eden biri misin? Hadi buna bir çözüm bulalım. İşte hayır diyebilmenin yolları...

Abone Ol 

Neden ‘hayır’ dediğinizi bilin

Kendi değerlerinizi bilin. Sizin için önemli olan ne? ya da ne değil? Bunların bilincinde olun ve değerlerinizin dışına çıkan hiçbir düşünceyi zorla kabul etmeyin. Bu çizgiyi bilirseniz neyi yapmalı neyi yapmamalısınız ikileminde çok fazla zaman öldürmüş olmazsınız.

Alternatifiniz olsun

Bir arkadaşınız sizinle bu hafta buluşmak istiyor ama sizin keyfiniz yok ve hayır demeye çekiniyor musunuz? O zaman keskin bir ”hayır” yerine alternatif sunma yöntemini deneyin. Mesela bu hafta uygun değilim ancak haftaya salıya ne dersin gibi bir seçenek sunabilirsiniz. Verdiğiniz gün ona uymaz ise zaten bu buluşma ya daha da ileriye ertelenecek ya da gerçekleşemeyecektir.

Reddinizi yumuşatın

Karşınızdaki kişiyi reddederken bunu biraz daha iltifata çevirip yumuşatmayı deneyin. Örneğin, ”Beni davet etmene çok sevindim, çok incesin ancak başka bir programım vardı o yüzden gelemeyeceğim” şeklinde ifade edebilirsiniz.

Neden hayır diyemiyoruz?

Unutmayın hayır diyemeyen insan kendi haklarını, sınırlarını ve değerlerini bilemeyen bir insandır. Lütfen işe önce kendinizi tanımakla başlayan. Sınırlarınızı bilin ve onu korumaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu