Göz üşümesi nedir?

İlk duyduğunuzda kulağa garip gelebilir ama evet göz üşümesi veya göz nezlesi olarak bilinen hastalık hakkında detaylar....

Abone Ol 

Gözün etrafında oluşan beyaz kısım “konjonktiva” olarak adlandırılmaktadır.

Konjonktivanın çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması ile konjonktivit yani diğer adlarıyla “Göz üşümesi, göz nezlesi” rahatsızlığı meydana gelmektedir.

Göz üşümesi olarak bilinen bu rahatsızlığa çevredeki etmenlerden kaynaklı bakteri, virüs, viral ya da alerjisel sebeplerden  ortaya çıkmaktadır.

Lens kullanan kişilerde daha çok ortaya çıkar

Bu gibi hastalıklar, lens kullanan kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

Özellikle de süresi biten lensler göz sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca göz nezlesi oluşumunda yanlış kullanılan göz kremleri, ilaçlar ve makyaj malzemeleri de rol oynamaktadır.

Solumum yolu ile de göz nezlesi meydana gelebilir. Üst solunum enfeksiyonu olan kişilerle yakın temasla bulaşan viral göz nezlesinin tedavisi için doktora başvurmak gerekmektedir.

Lens kullanmak zararlı mı ? - Sağlık Haberleri

Polen alerisi olanlar dikkat

Göz nezlesinin en sık rastlanan türlerinden biri de alerjik göz nezlesidir.

Mevsim geçişlerinde ve ilkbaharda polene alerjisi olan kişilerin yaşadığı bu nezle göz damlası kullanan kişilerde de görülebilmektedir.

Göz nezlesi 7’den 70’e her yaştan insanda görülebilmektedir. Yaşlılardan tutun da  çocuklara kadar göz nezlesi vakası ile karşılaşmak mümkündür.

Göz nezlesi her iki gözü birden etkileyen bir göz rahatsızlığı iken bazen tek gözde de görülebilmektedir. Tahriş, gözyaşı kanallarının tıkalı olması gibi sebeplerle bebeklerde de göz nezlesi oluşabilmektedir.

Göz Nezlesi Nedir ve Nasıl Geçer? Nedenleri & Tedavisi - Medicana

Başa dön tuşu