Gonore hastalığı nasıl bulaşıyor?

Abone Ol 

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü, hastalığın hem kadınlar da hem de erkeklerde gözlemlendiğini belirtti. ”Gonore, Neisserria gonorrhoeae  adlı bakterinin neden olduğu ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Oldukça sık gözlenen bu hastalık hem erkekte hem de kadında enfeksiyona ve buna bağlı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Ülkemizde sıklığı ile ilgili bir net bir veri olmasa da ABD’de yılda yaklaşık 700.00 yeni vaka bildirilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Gonore hastalığı nasıl bulaşıyor? #1

Enfeksiyon sebebi

Bel soğukluğunun temel bulaşma yolunun cinsel ilişki olduğunun altını çizen Özgü ” Bel soğukluğu sadece insandan insana yakın temas ile bulaşır. Aynı ortamda bulunmak ortak eşya kullanımı veya ortak tuvalet kullanımı ile bulaşma olmaz. Bel soğukluğu en sık cinsel organlar, rahim ağzı, idrar yolu, anal bölge veya boğazı etkiler. Hamilelerde aktif enfeksiyon bulunması durumunda, doğum esnasında bebeklere bulaşarak yenidoğanda enfeksiyon sebebi olabilir” ifadelerini kullanan Doç. Dr. Emre Özgü “ Yenidoğan döneminde en çok gözler etkilenmektedir”  dedi.

Gonore hastalığı nasıl bulaşıyor? #2

Belirtileri neler?

”Bel soğukluğunun, genelde bakteri vücuda girdikten 5-7 gün içerisinde hastalarda belirtiler vermeye başlar. Bir kısım hastada belirti gözlenmeyebilir. Bu hastalar belirti vermeden hastalığı daha fazla kişiye yayabilirler.” dedi ve belirti veren hastalardaki belirtileri şöyle sıraladı;

– Vajinal Akıntı ve kaşıntı,

 -Vajinal kanama ve lekelenme,

– İdrar yaparken yanma hissi,

– Penisten süt renginde akıntı,

– Testislerde ağrı ve şişlik,

– Cinsel ilişki sırasında ağrı 

Gonore hastalığı nasıl bulaşıyor? #3

Tedavi olasılığı var mı?

”Şikayeti olan hastalarda muayene sonrasında tanı koymak oldukça kolaydır“ açıklamasında bulunan Özgü ”Bazı durumlarda tanının kesinleştirilmesi için antijen, PCR testleri istenebilmektedir. Şikâyeti olan hastalarda cinsel yolla bulaşan Hepatit, HIV, Klamidya gibi diğer hastalıklar açısından da değerlendirilmeler yapılarak gerekli testlerin yapılması gerekir. Tanı koyulduktan sonra uygun antibiyotik tedavisinin hastalarda tedavi gerçekleşebilir. Gonore tanısı alan hastalar diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda taranmalı, gerekirse o hastalıklar için tedavi edilmelidir. Ayrıca tanı konan hastaların partnerleri de mutlaka teste tabi tutulmalı ve gerekirse tedavi almalıdır.” eşlerin tedavisinin önemine dikkat çekti.

Gonore hastalığı nasıl bulaşıyor? #4

Hangi yolla bulaşır?

Cinsel yolla bulaştığı için çok partnerli cinsel hayat sürdürenlerin risk altında olduğunu belirten Uzman Doç. Dr. Emre Özgü ”Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi gonoreden de korunmak için en temel yol tek eşliliktir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif gibi bariyer yöntemleri kullanmak yüzde yüz olmasa da bir miktar koruyuculuk sağlayabilmektedir.” dedi. Özgü, belirti durumunda cinsel ilişkiden uzak durmanın da hastalığın yayılmasını engellemek için bir yöntem olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu