En etkili manipülasyon tekniklerinden biri! Buna dikkat edin…

Bilmeden manipülasyona maruz kalıyor olabilirsiniz! Farkında olmak, manipülasyonun karanlık oyunlarından korunmanın ilk adımıdır. Nelere dikkat edebileceğizi öğrenin...

Abone Ol 

Manipülasyon nedir?

Manipülasyon, bireyin kendi çıkarları doğrultusunda başkalarını kontrol etme arzusundan kaynaklanan karmaşık bir davranış biçimidir.

Bu kişiler genellikle kendilerini en üstün ve değerli olarak görme eğilimindedirler. Karşısındaki bireylere karşı çeşitli akıl oyunları, entrikalar ve aldatıcı taktikler kullanarak, istedikleri sonuca ulaşmaya çalışırlar.

Manipülasyon, ilişkilerde güveni zayıflatabilir ve karşı tarafın duygusal ve zihinsel sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle, bu tür davranışları tanımak ve karşı koymak önemli bir beceridir.

Manipülasyon Tekniği: Gaslighting

‘Gaslighting’ terimi, son dönemlerde sıkça bahsedilen etkili bir manipülasyon tekniği olarak öne çıkıyor.

Adını, gerçekten de gaz lambası deneyinden alan bu tekniğin özü, ışığın azalmasıyla başlayan bir şüphe oyununu içeriyor.

Deney, özetle,  bir adamın her gece kademe kademe gaz lambasının yaydığı ışığı azaltmasıyla başlar. Eşi ise ışığın azaldığından şüphelendiğini söyler ama adam kabul etmez, hatta eşini son derece aşağılacak cümleler kurar ve sert tepkiler verir. Böylece karısının kendisinden şüphe duymasına ve özgüvenini yitirmesine sebep olmak ister.

Özgüveninizi yitirmenizi ve boyun eğmenizi sağlamak isteyen insanların sıklıkla söylediği şey, sizin büyük problemleriniz olduğudur. Çıldırmış gibi davrandığınızı, abarttığınızı, hatta yaşanmış bir olayın yaşanmadığını ve yanlış hatırladığınızı söylerler.

Kendinizi hassas ve kırılgan hissettiren, yalan söylediğinizi düşündürten, çelişkiye düşürten, sürekli özür dilediğiniz insanlar sizi manipüle ediyor olabilir!

Kendinizden şüphe etmenizi sağlayan kişilerle diyaloga girerken iki kez düşününüz ve mümkünse mesafenizi koruyunuz!

Başa dön tuşu