Doğru pişirince şifa kaynağı oluyor! Hamsinin saymakla bitmeyen faydaları…

Hamsi ülkemizde çok tüketilen şifa kaynağı balıklardan bir tanesidir. Şifa kaynağı olan bu balığın faydalarını öğrenmek istiyorsanız buyrun yazımıza...

Abone Ol 

Hamsi ülkemizde en çok tüketilen balık çeşitlerinden bir tanesidir. Lezzeti kadar faydası da bol olan Hamsi genelde lezzeti yönünden çok konuşuluyor.

Adeta omega 3 kaynağı olan içinde bol miktarda vitamin, mineral bulunan hamsiyi bu özellikleriyle beraber düşününce daha çok tükteceksiniz ve masalarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Gelin beraber hamsinin faydalarına bakalım…

Beyni sağlıkla çalıştırır

Omega 3 açısından fazlasıyla zengin olan Hamsi beynin görevlerini sağlıkla yerine getirmesini sağlar. Bu etkisinden dolayı Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu görevi vardır.

Kolesterole iyi gelir

İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri kolesterolün dengelenmesine destek olur. Kolesterolü düşüren bir etkisinin olduğunu da söylemek mümkün.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu görevi vardır

Omega 3 açısından oldukça zengin olan içeriğinde aynı zamanda selenyum da bulunduruyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda bu rahatsızlıklara sahip olma riskini de azaltır.

İltihaplanmalara kısa sürede iyi yönde etki eder

İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde enfeksiyon ve iltihaplanmalarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Uzun süreli tokluk etkisi

Protein kaynağı olan hamsi proteinleri sayesinde tüketildikten sonra tüketen kişide tokluk hissi yaratır.

Vücudu hastalıklara karşı korur

Vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özellikler gösteren hamsi bu özelliği ile vücudun bağışıklık sistemine katkıda bulunarak hastalıklara yenilme ihtimalini en aza indirger de diyebiliriz.

Nasıl tüketilmeli?

Hamsi bu kadar şifa kaynağı iken nasıl tüketilmesi ve nasıl pişmesi gerektiğinden bahsetmezsek olmaz. Hamsi ülkemizde daha çok kızartma ve fırın usulü tüketilse de birçok tüketme şekli vardır.

Tavada, ocakta, airfryer’da dahi kolayca pişirilebilen ve buğu usulüyle de tüketilen bir balıktır.

Hamsi tabii ki sadece bu yöntemlerle hazırlanmıyor. Karadeniz taraflarında turşusu, reçeli, çorbası, mücverler pilavlar, börekler, ekmekler ve çörekler halinde çeşitlendirilerek tüketiliyor.

Ne kadar lezzetli olsa da hamsiyi yağda kızartarak pişirmek sağlığa yapacağı katkıyı oldukça düşürüyor. Kızartılan hamsi pişme yönteminden dolayı besin değerlerini kaybediyor.

Buğulanarak hazırlanmış hali en sağlıklı hali diyebiliriz.

Başa dön tuşu